Rusko rozmístilo na budovách v Moskvě systémy protivzdušné obrany, naznačují záběry na sociálních sítích

2 měsíce starý 28

Podle zveřejněných videí a fotografií se protiraketový systém Pancir-S1 objevil na střeše budovy ministerstva obrany na Frunzeho nábřeží v Moskvě a také na domě v ulici Teterinská. Podle webu listu The Guardian jde o budovu vzdělávací instituce.

Nestátní ruský web Meduza píše s odkazem na další nestátní médium Agenstvo, že některé informace o rozmístění systému pocházejí jak z řad prokremelských bloggerů, tak od západních analytiků.

There are a few photos and videos popping up showing a Pantsir anti-aircraft system on some Moscow buildings. This one is on top of the Ministry of Defense headquarters on the Frunze Naberezhnaya (not to be confused with the older Znamenka 19 MoD HQ).https://t.co/8dxFdhvr4H pic.twitter.com/MPtzMO2s5N

— Aric Toler (@AricToler) January 19, 2023

Nestátní běloruské médium Nexta sdílelo záběry, podle kterých byla zařízení protivzdušné obrany rozestavěna také zhruba deset kilometrů od komplexu Novo Ogarjovo, jedné z rezidencí šéfa Kremlu Putina nedaleko Moskvy.

Meduza i ruská redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) také s odkazem na informace ze sociálních sítí či jiných médií dodávají, že zařízení protivzdušné obrany, konkrétně S-300, byla rozmístěna i na několika dalších místech v Moskvě či jejím okolí.

Ruská média od čtvrtka spekulují, že se Kreml připravuje na možný vzdušný útok na metropoli. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl zprávy o posilování protivzdušné obrany v Moskvě komentovat, informovala agentura Interfax. „Zde bych vás rád přesměroval výhradně na naše ministerstvo obrany. Jsou zodpovědní za zajištění bezpečnosti celé země a konkrétně hlavního města,“ odpověděl Peskov na novinářský dotaz.

Zbraň proti dronům

Systémy protivzdušné obrany se nasazují proti letadlům, vrtulníkům či raketám, ruská armáda ale už dříve připustila jejich nasazení i proti dronům, připomíná The Guardian.

Právě zprávy o útocích bezpilotních letounů na ruském území, které podle Moskvy vysílá ukrajinská strana a ke kterým se Kyjev oficiálně nehlásí, přicházejí z Ruska v posledních měsících. Koncem loňského roku zasáhly podle Moskvy drony leteckou základnu u Engelsu, který leží asi pět set kilometrů od ukrajinských hranic. Kromě této základny u Saratova spadl dron už dříve i na letiště u Kursku

Předtím hlásily okupační úřady několik útoků dronů na Krymu včetně zásahů Černomořského loďstva. 

Zdroj