Rusko rozmístilo obranné raketové systémy na střechy v Moskvě

2 měsíce starý 12

20. 1. 2023

Další video ukázalo, jak je systém protivzdušné obrany vyzdvižen na střechu budovy školství v moskevské čtvrti Taganka, 1,5 km jihovýchodně od Kremlu.

Systémy krátkého a středního dosahu se používají k obraně proti letadlům, vrtulníkům a řízeným střelám. Ruská armáda uvedla, že by mohly být použity i proti menším cílům, jako jsou vojenské a komerční drony, které se od únorového zahájení rozsáhlé invaze Vladimira Putina staly na bojišti všudypřítomnými.

Záběry raketových systémů se v Moskvě objevily den předtím, než se západní představitelé obrany měli sejít na letecké základně Ramstein v Německu, aby se dohodli na novém balíku vojenské pomoci Ukrajině, který by mohl zahrnovat poskytnutí těžkých tanků.

USA již přislíbily Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši téměř 2 miliard dolarů, včetně systému protivzdušné obrany Patriot, který má chránit ukrajinská města před ruskými raketami.

Ruští představitelé však před schůzkou vydali varování a pokusili se odradit země NATO od poskytnutí modernějších zbraní tvrzením, že by mohly potenciálně vyvolat jaderný konflikt.

"Porážka jaderné mocnosti v konvenční válce může vyvolat začátek jaderné války," napsal Dmitrij Medveděv, bývalý prezident, který se jako místopředseda ruské bezpečnostní rady stal předním jestřábem.

Ruští vojenští představitelé instalaci raketových systémů bezprostředně nepotvrdili. O rozmístění raketových systémů dlouhého doletu S-400 v Moskvě však v posledních týdnech informovalo také několik ruských médií. Systémy S-400 a Pancir-S1 jsou často používány společně.

Raketové systémy se objevily v souvislosti s ruskou bombardovací kampaní, která pomocí raket a bezpilotních letounů zasáhla ukrajinská města a infrastrukturu, což vedlo k desítkám mrtvých po celé zemi. Minulý týden zasáhla ruská protilodní balistická střela X-22 obytný blok ve městě Dnipro a zabila 45 lidí.

Prokremelští blogeři ve čtvrtek uvedli, že výskyt raketových systémů v Moskvě ukazuje, že ruské vojenské vedení se nyní obává útoků na vlastní města.

"Znamená to, že (vedení) dokonale chápe všechna rizika a chápe, že údery proti Moskvě a regionům jsou jen otázkou času," napsal Alexander Kots, významný ruský novinář, který podporuje ruskou válku na Ukrajině. "Je dobré začít plánovat s předstihem, a ne až po prvních úderech."

Objevení obranných raketových systémů podtrhuje neúspěch Ruska ve válce. K záhadným výbuchům došlo ve vojenských objektech na Krymu a na několika leteckých základnách, které minulý měsíc používaly ruské strategické bombardéry hluboko uvnitř ruského území. Ukrajinští představitelé rovněž uvedli, že začali testovat bezpilotní letouny dlouhého doletu, které mohou uletět až 1 000 km, čímž se mohou dostat na dostřel Moskvy.

"Rusko dlouhodobě přikládá velmi vysokou prioritu udržování vyspělé pozemní protivzdušné obrany, ale je stále zřejmější, že se potýká s problémy při potírání vzdušných hrozeb hluboko uvnitř Ruska," napsalo loni britské ministerstvo obrany den po explozích na ruské letecké základně Engels.

Zdroj