Rusko se chce do dvou let fakticky odříznout od světového internetu, tvrdí analytik Bellingcatu

2 měsíce starý 41

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/ID 27707

Vedoucí vyšetřovacího oddělení Bellingcatu Christo Grozev s odvoláním na své zdroje uvedl, že ruské úřady hodlají v příštích dvou letech snížit rychlost internetu pro zahraniční webové stránky v Rusku na 24 kb/s.

Grozev o tom, co se v Rusku chystá, mluvil na Lennart Meri Conference v Tallinnu, jejíž záznam je k dispozici na YouTube. Zprávu o jeho příspěvku na konferenci přinesl web ZNAK.com.

Dále čtěte

Andrej Babiš s Milošem Zemanem (ČTK)

DOKUMENT: Babiš financoval Zemanovu ČSSD a pak si užíval vstřícnost státu při svém podnikání

číst článek »

Podle Grozeva existuje konkrétní plán na „zničení internetu v Rusku“ prostřednictvím systému akreditací poskytovatelům hostingu. Aby mohly být společnosti akreditovány, budou muset poskytnout úplné informace o svých uživatelích, včetně relací SSL, přihlašovacích údajů a IP adres. Tímto způsobem internet zcela ztratí svou anonymitu.

Poskytovatelé hostingu, kteří odmítnou akreditaci, budou mít po dobu dvou let omezenou rychlost na 24 Kbit/s. Grozev uvedl, že v 90. letech byli lidé připojeni k internetu takovou rychlostí prostřednictvím telefonu. Podle něj zpomalení ovlivní youtube, twitter a další. „Pro Rusko to bude znamenat výpadek internetu,“ domnívá se.

Ozvala se i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, která, aniž by Grozevovo vystoupení přímo komentovala, napsala na sociální sítě: „Na to, že pobaltské úřady vítají s otevřenou náručí ty nejzarytější rusofoby z řad našich spoluobčanů, jsme si zřejmě už dávno zvykli. Vzniklo zde přijímací a servisní středisko pro zahraniční agenty v nouzi. Ale jak už to ve správných filmech bývá, zlo se odhalí a pravda zvítězí. Všechna tato ‚vilniuská ruská fóra‘ pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí Litvy a další setkání ‚opozičníků‘, zintenzivněná v předvečer voleb do Dumy, organizovaná na náklady vlád NATO, mají zřejmě jediný výsledek – prokázat absolutní neschopnost ‚bojovníků proti režimu‘, podporovaných Západem… Je mi líto estonských občanů. Bylo jim slíbeno, že za své peníze udělají něco pro mezinárodní bezpečnost. Místo toho však uspořádali sjezd trubců.“

Christo Grozev je bulharský investigativní novinář, mediální expert a mediální investor, v současné době hlavní analytik pro Rusko ve společnosti Bellingcat, který se zaměřuje na bezpečnostní hrozby, exteritoriální tajné operace a využívání informací v hybridní válce.

Jeho vyšetřování identity podezřelých z provedení otravy látkou novičok ve Velké Británii v roce 2018 vyneslo jemu a jeho týmu Evropskou tiskovou cenu za investigativní žurnalistiku. Grozev je známý tím, že při vyšetřování využívá otevřené zdroje, sociální média a další dostupná data. Sídlí ve Vídni v Rakousku a je autorem vyšetřování, v nichž identifikoval mimo jiné dva vysoké ruské důstojníky spojené se sestřelením letu Malaysia Airlines 17 v roce 2014, důstojníky GRU zapojené do černohorského puče v roce 2016, tři podezřelé z otravy Sergeje a Julie Skripalových v roce 2018 a otravy Alexeje Navalného v roce 2020.

Zdroj