Rusko se snaží uklidňovat, že nepoužije jaderný arzenál

5 měsíce starý 27

„Ruská vojenská doktrína umožňuje jadernou odpověď jen v případě hrozby rozsáhlého zničení nebo kdyby byla ohrožena existence státu,“ uvedl mluvčí ministerstva Ivan Něčajev. Na vysvětlenou dodal: „Použití jaderného arzenálu je možné jen jako součást odpovědi na útok při sebeobraně a jen v nouzové situaci.“

Doplnil, že Rusko nehodlá dopustit jadernou válku, poněvadž takový konflikt „nemůže mít vítěze“. Současně Něčajev obvinil USA i NATO, že o jaderném konfliktu mluví: „Vycházíme z toho, že v USA a NATO chápou, jak se může vyvinout jejich agresivní protiruská rétorika akcentující možné použití jaderných zbraní.”

Umírněnější rétorika

Něčajevova slova působí, že Rusko zase chce hrozit jadernými zbraněmi, ale jeho rétorika je mnohem umírněnější než dřív.

Rusko už na začátku invaze na Ukrajinu uvedlo své jaderné síly do bojové pohotovosti. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov koncem března uklidňoval Západ: „Máme koncept domácí bezpečnosti. Je veřejně dostupný, můžete si v něm přečíst, za jakých okolností by přicházelo v úvahu užití jaderných zbraní – pokud by nastala existenční hrozba pro naši zemi.“

Na začátku dubna ale bývalý prezident a tajemník bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv, který patří mezi jestřáby, uvedl, že Rusko může jaderné zbraně použít ve čtyřech případech. Lze to i při konvenčním útoku, při němž by byla ohrožena spřátelená země. „Za čtvrté při aktu agrese proti Rusku anebo jeho spojenci, v jehož důsledku by byla ohrožena daná země,“ citoval tehdy.

Něčajevova slova jsou tak návratem k Peskovovu tvrzení.

Zdroj