Rusko si předvolává velvyslance Slovenska a dalších zemí, jež podpořily Česko

1 týden starý 102

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Rusko si předvolává velvyslance Slovenska a dalších zemí, jež podpořily Česko

Slovenský premiér Eduard Heger minulý čtvrtek oznámil, že jeho země vyhostí tři ruské diplomaty, přičemž vyjádřil solidaritu s Českem, které se dostalo do diplomatické roztržky s Ruskem kvůli důvodnému podezření na zapojení ruských tajných agentů do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dala vzápětí najevo, že odpověď Moskvy na slovenský krok na sebe nenechá dlouho čekat.

Následně v pátek ze stejného důvodu jako Slovensko nařídily Litva, Lotyšsko a Estonsko celkem čtyřem ruským diplomatům, aby opustili jejich území. I na tento krok reagovala Zacharovová pohrůžkou brzké ruské odvety.

Očekává se, že Moskva recipročně vypoví tři slovenské a dva litevské diplomaty a po jednom diplomatovi Lotyšska a Estonska.

Diplomatický konflikt vypukl 17. dubna, když Praha oznámila, že má důvodné podezření, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy v roce 2014. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády, Moskva vzápětí vykázala 20 pracovníků českého velvyslanectví. Rusko zároveň označilo český postup za nepřátelský akt. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu”.

podpis
Zdroj