Rusko směřuje s Čínou k demokratickému světovému řádu, tvrdí Lavrov

4 měsíce starý 128

Setkání se uskutečnilo ve východočínské provincii An-chuej. Lavrov a diplomaté z dalších zemí se měli zúčastnit jednání mimo jiné i o Afghánistánu, napsala agentura Reuters.

„Máme zájem na tom, aby se naše vztahy s Čínskou lidovou republikou i nadále vyvíjely stabilně a důsledně. Shodli se na tom naši představitelé – prezident Putin a prezident Si Ťin-pching,“ řekl Lavrov.

A pokračoval: „Ve středu budeme projednávat konkrétní kroky, které mají zajistit, aby všechny dohody byly důsledně plněny.“

Lavrov dva dny před jednáním s čínským protějškem prohlásil, že vztahy Ruska s Čínou jsou nejsilnější v historii.

„Procházíme velmi vážnou etapou v dějinách mezinárodních vztahů,“ uvedl Lavrov.

„Jsem přesvědčen, že v důsledku této etapy se mezinárodní situace výrazně vyjasní a pohneme se společně s vámi a dalšími podobně smýšlejícími lidmi směrem k multipolárnímu, spravedlivému a demokratickému světovému řádu,“ dodal.

Čína je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, k ruské agresi vůči Ukrajině proto dosud nezaujala jasné stanovisko.

Peking se však opakovaně vyjádřil proti bezprecedentním sankcím, které na Rusko uvalil Západ. Trvá na tom, že bude s Moskvou udržovat normální hospodářskou a obchodní výměnu.

Země středu odmítla odsoudit ruský vpád do sousední země. Podle Pekingu jsou jediným způsobem, jak vyřešit krizi, jednání.

Západní lídři naléhali na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby se jeho země vymezila vůči Rusku. Americký prezident Joe Biden varoval Peking, že pokud pomůže Kremlu, bude čelit důsledkům svého rozhodnutí.

Šéf Bílého domu ho také připomněl počet amerických a zahraničních společností, které od začátku invaze opustily Rusko.

Zdroj