Rusko tvrdí, že Ukrajinci ostřelovali přehradu u Kachovské vodní elektrárny

4 měsíce starý 41

foto Ruští vojáci hlídkují v květnu 2022 na přehradě Kachovské vodní elektrárny. 

Kyjev/Moskva - Ukrajinské síly dnes ostřelovaly z raketometů HIMARS Kachovskou vodní elektrárnu na jihu Ukrajiny a zasáhly stavidlo přehrady, tvrdí ruské tiskové agentury. Odkazují na vyjádření nejmenovaného představitele záchranných složek v Chersonské oblasti, kterou z velké části ovládla ruská vojska při invazi na Ukrajinu.

Moskva a ruská okupační správa ovládnutých ukrajinských oblastí v minulosti opakovaně varovaly, že Ukrajina hodlá provést na přehradě útok. Kyjev to popřel a z přípravy úderu na přehradu elektrárny naopak obvinil ruské síly, které podle něj oblast zaminovaly. Vzájemná obviňování válčících stran není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

"Ukrajinské ozbrojené síly nezanechávají pokusů zničit přehradu Kachovské vodní elektrárny a připravit půdu pro humanitární katastrofu," citovala dnes agentura RIA Novosti vyjádření nejmenovaného představitele Chersonské oblasti. "Dnes v 10:00 místního času (09:00 SEČ) síly provedly úder šesti raketami HIMARS. Pět z nich bylo sestřeleno, jedna ale zasáhla stavidlo Kachovské přehrady, která byla poškozena. Informace o obětech se upřesňují," sdělil podle agentury činitel novinářům.

Kyjev zatím nejnovější obvinění nekomentoval. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale už dříve tvrdil, že útok na přehradě chystají ruské síly. Zničení přehrady by podle něj mohlo vést k zatopení více než 80 obcí včetně města Chersonu. Ruské síly v poslední době intenzivně útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Zdroj