Rusko útočilo na Mykolajiv střelami Kalibr

6 měsíce starý 7

Ruské síly podle šéfa regionální vojenské správy Vitalije Kima na Mykolajiv zaútočily v úterý krátce po jedenácté hodině večer místního času (po 22:00 SELČ). Při vzdušném úderu bylo mimo jiné částečně zničené obchodní centrum a autosalon. Tlaková vlna poškodila několik obytných domů a podniků. „Navíc byl zasažen objekt průmyslové infrastruktury. Zatím je známý jeden zraněný,“ uvedl ve středu Kim na Telegramu.

Kromě Mykolajivu se cílem ruských večerních útoků stala civilní infrastruktura v Kosťantynivce v Doněcké oblasti, uvádí generální štáb. Město podle něj zasáhly dvě protiletadlové střely S-300, které ruské síly používají k útokům na pozemní cíle.

Celkem Rusko podle ukrajinské strany podniklo v úterý tři desítky raketových útoků a ukrajinské vojáky i obydlené oblasti ostřelovalo také ze salvových raketometů.

Generální štáb rovněž uvedl, že i ukrajinská armáda útočila na ruské pozice, mimo jiné na vojenský personál nebo nepřátelské protiletadlové raketové systémy.

Rusko podle Ukrajinců nadále soustředí své hlavní válečné úsilí u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka na východě Ukrajiny, přičemž Bachmut a Marjinka jsou epicentrem současných bojů.

Podle Ukrajinců přišly ruské síly o více než 200 tisíc mužů

Ve svém dalším přehledu pak ukrajinský generální štáb uvedl, že Rusko od začátku invaze přišlo na Ukrajině už o více než 200 tisíc vojáků. Ukrajinská armáda v jejich případě hovoří o „likvidaci“, z čehož není zřejmé, zda má na mysli zabité, nebo i zraněné a případně zajaté vojáky. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Rusko i Ukrajina zveřejňují jen minimum informací o svých vlastních vojenských ztrátách. Moskva naposledy v září připustila, že od zahájení invaze padlo 5937 jejích vojáků. Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby na začátku května řekl, že invaze si vyžádala podle odhadu Washingtonu jen za posledních pět měsíců sto tisíc ztrát na ruské straně, z toho přes 20 tisíc mrtvých. Moskva jeho tvrzení vzápětí označila za nesmyslné.

Západní činitelé už dříve odhadovali celkový počet ruských zabitých a zraněných vojáků na více než 200 tisíc, v případě ukrajinské armády hovořily západní odhady o přibližně stovce tisíc zabitých nebo zraněných.

Zdroj