Rusko utrpělo u Avdijivky obzvláště velké ztráty, hodnotí britská rozvědka. Boje probíhají ve třech oblastech

2 týdny starý 10

V posledním týdnu probíhaly podle zprávy britské rozvědky, které pravidelně zveřejňuje na sociální síti X, nejintenzivnější pozemní boje ve třech oblastech. Rusko utrpělo obzvláště velké ztráty v okolí Avdijivky. Ruské tanky v sobotu večer patrně u města prorazily první linii ukrajinské obrany a ukrajinské jednotky operují zhruba 400 až 500 metrů od nich.

Nejintenzivnější boje probíhaly v uplynulém týdnu na kupjanské ose v Luhanské oblasti na severu Ukrajiny, v okolí Avdijivky v Doněcké oblasti a na levém břehu řeky Dněpr, kde se ukrajinským silám podařilo vytvořit předmostí. Ani v jedné z těchto oblastí však podle sobotního prohlášení britské rozvědky nedosáhla žádná ze stran konfliktu podstatného pokroku.

V sobotu večer ale na základě geolokalizovaných záběrů zaútočily ruské síly na Avdijivku západně od vesnice Jasynuvata, pomocí mnoha tanků prolomily první linii obrany a pronikly do tamní průmyslové zóny.

Rusko podle pravidelné zprávy britské tajné služby utrpělo v okolí Avdijivky obzvláště velké ztráty. Obranu řadu měsíců obléhaného města se snažila ruská armáda narušit zesíleným leteckým bombardováním, napsala již dříve ukrajinská armáda. Nový útok s cílem obklíčit strategicky položené město na dohled od okupovaného Doněcka zahájily ruské síly v polovině října.

Podle zpráv očitých svědků hrají při narušování útoků obou stran i nadále významnou roli malá bezpilotní letadla a dělostřelectvo, zejména kazetové střely, dodává britská rozvědka. Vzhledem k tomu, že na východě Ukrajiny začíná panovat chladné zimní počasí, nejsou bezprostřední vyhlídky na zásadní změny na frontové linii příliš velké, uzavřela britská tajná služba.

Podle velitele tavrijské operačně-strategické skupiny vojsk generála Oleksandra Tarnavského ukrajinské jednotky nadále drží obranu v sektoru Avdijivka. Celkové ztráty nepřítele za posledních 24 hodin prý dosáhly 456 osob, jeden ruský voják se vzdal, napsal na komunikační platformě telegram v sobotu odpoledne.

Bylo prý navíc zničeno 19 jednotek vojenské techniky. Konkrétně jeden tank, tři obrněné transportéry, dva dělostřelecké systémy, 12 bezpilotních prostředků a jedna jednotka speciální techniky. Dalších 16 jednotek nepřátelské vojenské techniky bylo poškozeno. Prohlášení znepřátelených stran se v ozbrojeném konfliktu nedá nezávisle ověřit.

Už dříve britská rozvědka napsala, že se ruské síly pravděpodobně přiblížily k ukrajinskému koksárenskému a chemickému závodu ve městě Avdijivka. Závod zaujímá klíčové taktické postavení severně od města, a pokud by ho Rusové získali, bylo by pro Ukrajinu stále obtížnější město zásobovat.

Ruské síly se už přes měsíc snaží obklíčit průmyslové město, které se stalo jedním z horkých míst konfliktu. Toto ruské úsilí následuje po měsících ukrajinské protiofenzivy, která však narazila na ruskou obranu a neumožnila Kyjevu osvobodit okupovaná území. Frontová linie je fakticky rok téměř zamrzlá, i když Zelenskyj na jedné straně a Kreml na straně druhé ujišťují, že válka není ve slepé uličce.

Za měsíc bitvy o Avdijivku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny přišlo Rusko asi o deset tisíc vojáků, prohlásil na začátku listopadu velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Zda se jedná o mrtvé nebo i zraněné a zajaté, neupřesnil. Nesdělil ani to, o kolik vojáků v boji o toto město přišla ukrajinská armáda. 

Zdroj