Rusko už je v bankrotu, oznámila agentura. Přinese bídu, možná na desetiletí, říká ekonom

5 měsíce starý 67

Rusko se podle agentury ocitá v selektivní platební neschopnosti od 4. dubna, kdy svůj dolarový dluh, splatný k danému dni, vypořádalo v rublech. „Na základě zpřísněných sankcí, které USA přitvrdily v reakci na masakr v Buči, totiž americké banky, jež vedou účty ruskému ministerstvu financí, nemohly danou výplatu uskutečnit,“ uvedl Kovanda.

Ruské ministerstvo financí ji tedy muselo realizovat v rublech a prostřednictvím domácích finančních institucí. „Jenže daný dolarový dluh splatný 4. dubna smluvně nezahrnoval možnost alternativní výplaty v rublech, proto se jedná o porušení smlouvy – ve vztahu k věřitelům je v očích světově významných ratingových agentur, nejen Standard & Poor’s, známkou platební neschopnosti, tedy v podstatě bankrotu,“ pokračuje ekonom.

Rusko vzhledem k tomu, že je nadále schopno vypořádávat svůj rublový dluh nebo dluh, který lze alternativně vypořádávat v rublech, nevkročilo do bankrotového stavu úplně, ale jen částečně. „Proto stav jeho veřejných financí nyní Standard & Poor’s označuje za selektivní platební neschopnost,“ vysvětlil Kovanda.

První bankrot od Lenina

Rusko by mohlo selektivní platební neschopnost odvrátit během třicetidenní lhůty, která běží od 4. dubna. „Muselo by však daný dluh vypořádat opravdu v dolarech, namísto rublů. To však bude vzhledem k razanci sankcí obtížné, ne-li nemožné,“ míní Kovanda.

„Pokud Rusko 4. května, což je nyní nejpravděpodobnější termín, opravdu se vším všudy zbankrotuje, půjde o první bankrot země vůči zahraničí od dob, kdy vůdce bolševiků Vladimir Iljič Lenin stornoval carský dluh poté, co roku 1917 stanul v čele Rady lidových komisařů,“ připomněl ekonom.

Podle něj však nelze bankrot chápat doslovně. „Rusko nadále bude mít možnost financovat válčení na Ukrajině, například skrze příjem z vývozu energií, zejména plynu a ropy, do zemí EU. Denně za tento export inkasuje částku odpovídající zhruba 850 milionům až miliardě dolarů,“ pokračoval. Dodal, že prostředky přitom získávají z velké části v eurech, z menší v dolarech.

„Platební neschopnost – čili bankrot – spočívá spíše v tom, že Rusko ztratí přístup na mezinárodní kapitálové trhy. Dramaticky mu zdraží obsluha dluhu a náklady půjčování si, dokonce i od čínských investorů. Bez toho bude obtížné získávat pro Rusko peníze na investice a zajišťovat ekonomický růst,“ dodal Kovanda s tím, že Rusové se proto musí připravit na hluboký propad životní úrovně. Bankrotový stav Ruska může trvat třeba jedno desetiletí.

Zdroj