Rusko v noci zaútočilo na Kyjev, Ukrajina hlásí zničení šesti střel Kinžal

6 měsíce starý 16

foto Starosta ukrajinského Kyjeva Vitalij Kličko stojí před budovou poškozenou útokem ruského dronu, 8. května 2023.

Kyjev - Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Ukrajinští vojenští představitelé informují o sestřelení všech 18 ruských raket, včetně šesti nadzvukových střel Kinžal, které je obtížné zachytit. Podle starosty metropole Vitalije Klička si útoky přesto vyžádaly nejméně tři zraněné, média informují o dopadech trosek střel. Agentura Ukrinform psala o zhruba 20 explozích, které byly slyšet v Kyjevě. Letecký poplach platil v noci na dnešek i ve většině dalších částí Ukrajiny.

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj dnes ráno na síti telegram uvedl, že obrana sestřelila všech 18 střel různého typu, včetně šesti moderních ruských hypersonických raket Kinžal, devíti řízených střel s plochou dráhou letu Kalibr a tří taktických raket Iskander. Rusové podle něj utočili také pomocí bezpilotních letounů, i v jejich případě hlásí ukrajinská strana zničení.

"Další neuvěřitelný úspěch ukrajinských vzdušných sil! Poslední noc naši obránci oblohy sestřelili šest ruských hypersonických střel Kinžal a 12 dalších střel," potvrdil informace zanedlouho na twitteru také ministr obrany Oleksij Reznikov. Kromě ozbrojených sil poděkoval také západním partnerům, kteří Ukrajině bránící se ruské vojenské agresi poskytují zbraně včetně systémů protivzdušné obrany.

Ukrajina o prvním zničení střely Kinžal vystřelené z Ruska na její území informovala v prvním květnovém týdnu. Podle velitele ukrajinského letectva Mykoly Oleščuka se to armádě povedlo díky systému Patriot, který zemi poskytli západní spojenci. Kinžaly jsou součástí řady hypersonických zbraní, které ruský prezident Vladimir Putin představil v roce 2018, kdy tvrdil, že mohou zasáhnout téměř jakékoliv místo na světě a úspěšně se vyhnout protiraketovému štítu Spojených států.

Rusko po několikatýdenní pauze útoky proti Kyjevu obnovilo koncem dubna. Ten dnešní byl tento měsíc už osmým. "Byl výjimečný svou hustotou - maximální počet útočných raket v nejkratším čase," uvedl k němu na telegramu šéf vojenské správy v Kyjevě Serhij Popko. Starosta Kličko na telegramu napsal, že padající trosky dopadly na zoologickou zahradu, jednu budovu a také na několik aut, která zapálily. Úřady v noci na dnešek obyvatele Kyjeva opakovaně varovaly a vyzvaly je, aby se uchýlili do krytů a setrvali tam do odvolání.

"Dnes nepřítel opět provedl masivní útok na Ukrajinu s nasazením různých typů střel. V posledních 24 hodinách byly zaznamenány dva raketové údery na Kosťantynivku v Doněcké oblasti, kde nepřítel použil systém protivzdušné obrany S-300. Kromě toho Ruská federace provedla 48 vzdušných úderů a více než 50 útoků s pomocí salvových raketometů," uvedl ukrajinský generální štáb v ranní zprávě.

Za uplynulý den však útočily i ukrajinské vzdušné síly na ruské cíle. "V posledních 24 hodinách vzdušné síly provedly devět úderů na koncentrace ruské lidské síly a výzbroje a dalších sedm mířících na systémy protivzdušné obrany nepřítele. Dále ukrajinské raketové a dělostřelecké jednotky zasáhly tři ruské kontrolní body, čtyři dělostřelecké jednotky a palebné pozice, jeden protiletadlový raketový komplet, pět základen elektronického boje a jeden sklad munice," uvedl ukrajinský generální štáb.

Rusko nadále soustředí své hlavní válečné úsilí na města Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka na východě Ukrajiny. Jenom za poslední den bylo hlášeno 49 přestřelek z těchto oblastí na frontové linii. Bachmut a Marjinka jsou v epicentru bojů.

Ukrajinská armáda tvrdí, že od zahájení ruské invaze loni 24. února do pondělí ukrajinské síly vyřadily z boje 199.460 ruských vojáků. Ani tyto statistiky nelze nezávisle ověřit.

Zdroj