Rusko v odvetě vypovídá diplomaty Slovenska a Pobaltí. Mluví o „pseudosolidaritě”

1 měsíc starý 8

Ministerstvo zahraničí v Moskvě Foto: Profimedia.cz

Rusko v odvetě vypovídá diplomaty Slovenska a Pobaltí. Mluví o „pseudosolidaritě”

Do sedmi dnů musejí Ruskou federaci opustit dva diplomaté litevského velvyslanectví a o jednu osobu se sníží počet diplomatů lotyšského a estonského velvyslanectví. Slovensko přijde o tři diplomaty.

„Šéfům diplomatických misí byl sdělen silný protest v souvislosti s neodůvodněnými akcemi směřujícími k vyhoštění zaměstnanců ruských ambasád v těchto pobaltských státech. Akce České republiky ve vztahu k Rusku je záležitostí Ruské federace,“ zdůraznilo ministerstvo zahraničí.

Podobně se vyjádřilo na adresu Slovenska. „Velvyslanci Ľubomíru Rehákovi bylo řečeno, že rozhodnutí slovenských úřadů projevit pseudosolidaritu s Českem a jeho provokační protiruskou kampaní poškozuje tradičně přátelské rusko-slovenské vztahy a konstruktivní bilaterální spolupráci,“ uvedlo ministerstvo podle TASS.

Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů.

Na znamení solidarity s Českem  vypověděly minulý týden ruské diplomaty i Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Jejich velvyslance si na středu předvolalo ruské ministerstvo zahraničí.

podpis
Zdroj