Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska. Odmítalo platit za dodávky v rublech

3 měsíce starý 121

Rusko zastavilo dodávky plynu plynovodem Jamal. Minulý pátek vypršel termín, do kterého mělo Polsko zaplatit za suroviny v rublech, jak žádá Kreml. To ovšem polská strana odmítla. Informace onet.pl potvrdily nejmenované zdroje ve vládě i v plynárenské společnosti PGNiG.

Varšava 18:55 26. dubna 2022

Dlouhodobá smlouva o dodávkách ruského plynu mezi ruským Gazpromem a polským PGNiG vyprší s koncem letošního roku | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Polská plynárenská firma PGNiG v úterý uvedla, že ji ruský Gazprom informoval, že od středy 8.00 středoevropského letního času ukončí dodávky plynu do Polska. Potvrdila tak v podstatě dřívější informace médií.

PGNiG upozornila, že Gazprom porušil smlouvu o dlouhodobých dodávkách plynu. Její platnost měla vypršet s koncem letošního roku. Podle polské ministryně životního prostředí Anny Moskwové v polských domáctnostech plyn chybět nebude.

„Polsko má potřebné rezervy plynu i zdroje dodávek, které chrání naši bezpečnost,“ napsala na twitteru. Na ministerstvu životního prostředí zasedá krizový štáb, uvádí onet.pl. Ruská strana Polsko neinformovala, proč dodávky plynu zastavila.

Válka ovlivnila i české teplárny. Ministerstva uvažují o odložení přechodu na plyn, varují před dalšími roky

Číst článek

Podle Tomasze Stempieně, šéfa společnosti Gaz-System, což je provozovatel přepravní soustavy zemního plynu v Polsku, jsou zásobníky v zemi nyní naplněny z 80 procent.

Podle think tanku Forum Energii Polsko asi 55 procent své spotřeby zemního plynu kryje z dodávek z Ruska. Už delší dobu, bez ohledu na nynější konflikt na Ukrajině, pracuje na jejich nahrazení z jiných zdrojů. Do konce letošního roku má skončit stavba plynovodu Baltic Pipe, kterým do Polska poteče plyn z Norska.

Loni v prosinci zástupci Českého plynárenského svazu a společnosti NET4GAS uvedli, že přerušení dodávek plynovodem Jamal nebude mít na Českou republiku žádný vliv, případně jen velmi malý. Česko suroviny odebírá především z jiných přepravních tras, uvedl tehdy zástupce NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu této suroviny do Česka.

V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu v tuzemsku je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury.

Zásobníky RWE Gas Storage jsou nyní naplněny zhruba ze 30 procent, letos se začaly plnit o několik týdnů dříve již 1. dubna, a to na základě požadavků zákazníků. Zásobu plynu má Česká republika přibližně na měsíc, a to v závislosti na počasí.

ČTK

Zdroj