Ruskojazyčné drogové mafie se chtějí vetřít do Česka přes uprchlíky

3 měsíce starý 53

„Nepochybuji, že organizované skupiny drogových mafií napříč bývalým Sovětským svazem mají plán, jak té uprchlické krize využít a dostat se k nám a dál do Evropy,“ řekl Právu vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Podle něj lze čekat, že v první vlně přijdou, a už přicházejí, mezi uprchlíky i stovky drogově závislých. „Očekáváme, že za uživateli přijdou i dealeři. Nemusí být hned z Ukrajiny, mohou být např. z Kazachstánu nebo jiných postsovětských republik,“ řekl Právu Vobořil.

Také ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych Právu sdělil, že obavy, že současného zmatku využijí ruskojazyčné drogové skupiny, jsou namístě, i když zatím nejsou podložené daty. „Očekávám, že uživatele, kteří přijdou z Ukrajiny, nejdříve obslouží místní distributoři, ale nelze vyloučit, že za nimi přijdou i dealeři a různé organizované skupiny. Musíme být proto obezřetní,“ řekl Frydrych.

Rusko i Ukrajina patří k zemím s největším počtem závislých hlavně na heroinu a dalších opiátech na světě. Na Ukrajině je to asi 320 tisíc lidí, což je v přepočtu na obyvatele skoro o 100 procent víc než v Česku, kde je okolo 45 tisíc uživatelů, z toho tři čtvrtiny užívají pervitin, zbytek heroin.

Dealeři napojení na Kreml

Přes 80 procent světové produkce heroinu vzniká v Afghánistánu a velká část z toho míří do Evropy hlavně přes Rusko a také Ukrajinu. Podle Vobořila je velký problém, že tento výnosný byznys má v Rusku a jeho bývalých satelitech politické krytí, a lze proti tomu mnohem hůř bojovat.

„Mám velké obavy, že ruskojazyčná drogová mafie je napojena na KGB a nejvyšší patra Kremlu,“ poznamenal Vobořil. Podle něj na to ukazuje příklad ruského šéfa protidrogové agentury Viktora Ivanova podezřelého z napojení na drogovou mafii nebo příklad ruské ambasády v Argentině, kde policie v roce 2018 zabavila kufry se 400 kilogramy kokainu.

Dalším problémem jsou podle Vobořila infekční choroby – jako HIV nebo hepatitidy B a C –, které jsou na Ukrajině mezi uživateli hodně rozšířeny. „Zatímco v České republice je prevalence HIV mezi lidmi užívajícími drogy injekčně pod jedno procento, na Ukrajině je to kolem dvaceti procent. Prevalence hepatitidy C je kolem padesáti procent, přibližně dvakrát vyšší než u nás,“ uvedl před nedávnem Viktor Mravčík ze Společnosti podané ruce.

Podle Vobořila je to určité riziko hlavně pro české uživatele drog, ale panika podle něj není namístě.

Zdroj