Ruský dokumentarista Vitalij Manskij: Jen humorem diktátoru Putinovi čelit nelze

2 měsíce starý 17

Ruský dokumentarista Vitalij Manskij při protestu před sídlem FSB v Moskvě | FOTO: Askold Kurov/Facebook

Známý ruský režisér dokumentárních filmů Vitalij Manskij (Svědkové Putinovi, Gorbačov, V paprscích slunce) popsal svůj „trenýrkový“ protest před ústředím tajné policie FSB i následné zadržení. K akci, jíž vyjádřil podporu předákovi ruské opozice Alexeji Navalnému dodal, že humor na diktátory Putinova ražení nestačí.

Manskij měl minulý týden problémy s policií poté, kdy se nechal vyfotit před budovou ruské tajné služby FSB v Moskvě s modrými trenýrkami v rukách. Manskému při tom šlo o jediné – upoutat pozornost k případu opozičního politika Alexeje Navalného, jehož se agenti FSB pokusili otrávit nervovou bojovou látkou skupiny novičok, kterou podle slov jednoho z agentů aplikovali na spodní prádlo své oběti.

Manskij využil příležitosti, kdy natáčel pro televizní stanici Current Time TV poblíž Ljubljanky – budovy, v níž sídlí FSB. „Když jsme skončili, šel jsem se podívat před Ljubljanku, jestli tam něco neděje v souvislosti s Navalného odhalením,“ vysvětlil Manskij v rozhovoru pro britský časopis Screen International s odkazem na zjevně Kremlem nařízenou otravu zmíněného opozičníka.

Když Manskij viděl, že se před budovou nic neděje, nechal se vyfotit s trenýrkami, které ržel ve vzduchu. „Objevilo se několik policistů, potom ještě několik a pak ještě dalších pár. Pak mě strčili do antonu,“ popsal režisér rychlý sled událostí. Režiséra odvezli na nedalekou policejní stanici, kde jej po tři hodiny zadržovali a zabavili mu předmětné trenýrky „jako důkaz“. Jak sám dodal, jinak se k němu chovali slušně. Jeden z policistů, který filmového tvůrce poznal, dokonce poznamenal cosi v tom smyslu, že by nikdy nevěřil že by se s ním setkal v jeho kanceláři, popsal Manskij.

Dokumentaristu poté propustili s tím, že ho čeká soud. Ač termín úřady Kremlu zatím nestanovily a ani není jisté, z čeho má být obžalován, tvůrce kvůli tomu odkládá návrat do domovské Rigy a setrvává v Moskvě.

Podle Manského „každý v Rusku“ věděl, proč se nechal vyfotit s trenýrkami. Navalného video na Youtube, v němž po telefonu obelstil jednoho ze svých travičů, už zaznamenalo na 20 milionů shlédnutí a případ nezdařeného státem zosnovaného pokusu o vraždu politického protivníka zvedl vlnu žertů na adresu Kremlu.

Manskij nicméně varuje, že jen humor politickou scénu nepromění.  „Náš diktátor jednoduše zrušil skutečné volby. Pouhý smích v tomto případě mnoho nezmůže. S takovými diktátory musíme nakládat s pomocí jiných, důraznějších a mocnějších metod,“ prohlásil režisér v odkazu na Putina a připomněl, že parlament schválil nové přísné zákony opravňující vládu blokovat videa jako bylo i to Navalného, v němž dekonspiroval své potenciální vrahy z řad tajné služby.

Zdroj