Ruský jaderný výbuch v kosmu by nás vrátil na úroveň prvobytně pospolné společnosti, varuje odborník

před 2 měsíce 26

Média žijí zásadní a znepokojující novinkou, kterou zveřejnil americký kongresman Mike Turner. Rusko podle něj rozšiřuje své schopnosti týkající se jaderných operací v kosmu. Jaderný inženýr a ředitel Atom muzea Ing. Václav Vítovec pro deník FORUM 24 vysvětlil, co by případný jaderný výbuch na orbitě znamenal.

Předseda zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů Turner vydal v polovině února neobvyklé prohlášení, v němž bez podrobností uvedl, že Kongres dostal hlášení o „vážné hrozbě pro národní bezpečnost“ USA. Média následně odhalila, že varování se týkalo nových ruských jaderných schopností spojených s operacemi ve vesmíru.

Prakticky neexistuje žádná ochrana

„Atomová bomba na orbitě je to největší nebezpečí, jaké si lidstvo pro sebe kdy v historii mohlo vymyslet. První testy jaderných zbraní ve vesmíru dělala USA od konce padesátých let, a v roce 1962 provedly jeden z největších jaderných testů lidstva ve vesmíru. Odpálili z ostrova Johnston ve vzdálenosti 460 kilometrů od Země termojadernou hlavici o síle 1,4 megatuny. To byla neobvykle veliká ráže. V 1450 kilometrů vzdáleném Honolulu vypálili veškeré systémy, které fungují na elektriku. To byl výsledek elektromagnetického pulsu, druhého největšího tajemství jaderných zbraní. Příliš se o něm nemluví,“ uvádí pro FORUM 24 Vítovec.

Celá věc měla ale ještě další efekt. „Porušili takzvané van Allenovy pásy, které jsou mezi Měsícem a Zemí a které brání tvrdému kosmickému záření, aby ničilo život na naší planetě. Sprška tvrdého kosmického záření zasáhla zeměkouli. Spojené státy provedly 28 takových testů, tehdejší Sovětský svaz celkem osm. Elektromagnetický impuls, který způsobí jaderné zbraně, je následkem toho podrobně prostudován. A prakticky proti němu neexistuje žádná ochrana. Žádnou takovou ochranu neznám. Proto je použití jaderných zbraní ve vesmíru obrovské nebezpečí,“ vysvětluje odborník.

Datové okno: Starfish Prime

Dne 9. července 1962 v 09:00:09 hodin světového času byla ve vzdálenosti 460 km od Země odpálena raketa s termojadernou hlavicí Starfish Prime. Výkon hlavice se pohyboval v rozmezí 1,4 až 1,45 megatun. Síla hirošimské bomby byla asi 15 kilotun, takže výbuch Starfish měl výkon jako asi 93 hirošimských bomb. Z atolu Johnston bylo vypuštěno také 27 malých raket, které měly získat data z detonace.

Exploze způsobila elektromagnetický puls (EMP), který byl mnohem větší, než se očekávalo. Ten vyřadil většinu přístrojů z provozu, což způsobilo velké potíže při získávání přesných měření. Způsobil škody na Havaji, vzdálené asi 1 450 km od místa detonace, a vyřadil z provozu elektrická zařízení včetně asi 300 pouličních lamp. Poškození mikrovlnného spoje způsobené EMP přerušilo telefonní hovory z Kauai na ostatní havajské ostrovy. Vysokoenergetické elektrony vytvořily kolem Země radiační pásy. Byly vyřazeny z provozu hned tři družice na nízké oběžné dráze Země.  V následujících měsících tyto uměle vytvořené radiační pásy způsobily selhání šesti družic, protože záření poškodilo jejich solární panely nebo elektroniku. V roce 1963 bylo oznámeno, že elektrony z exploze Starfish zůstaly v atmosféře pět let.

Návrat doby kamenné

Vítovec pokračuje: „Ve všech zemích, které vlastní jaderné zbraně, důsledky jaderného výbuchu na orbitě vědci i vojáci znají. Elektromagnetický efekt jejich užití znají. Ale je třeba připomenout jedno obrovské nebezpečí. Elektromagnetický jev umí udělat i Slunce. Kdyby byl silnější než běžné protuberace slunečních výbuchů, může dojít k tomu, že poškodí veškeré elektromagnetické systémy na planetě. Devadesát pět procent naší civilizace funguje na elektromagnetických jevech. V případě umělého elektromagnetického pulzu vyvolaného jaderným výbuchem ve vzduchu nebo ve vesmíru nás může vrátit do úrovně prvobytně pospolné společnosti,“ myslí si.

Vypáleny by podle odborníka byly elektrické rozvodné sítě, mobily by nefungovaly, automobily vyjma klasických dieselů, které nepotřebují žádnou elektromagnetickou soustavu, by nejezdily. Letadla by nevzlétla. „A než bychom to dali dohromady, trvalo by to několik let. Pokud bychom se vůbec byli schopní vrátit na úroveň civilizace, ve které žijeme v současné době. Ostrov Jonhston byl 1450 kilometrů od Havaje. Takže výbuch Starfish vypálil elektrorozvodnou síť v okruhu tří tisíc kilometrů. Kdyby ten výbuch termovodíkovou bombou ráže 1,4 megatuny nastal nad Evropou, tak je Evropa vyřazena z provozu,“ popisuje.

Přečtěte celý článek