Rusky létají rodit do Argentiny. Chtějí tam dětem zajistit lepší budoucnost

2 měsíce starý 23

„Bylo to bláznivé. Přede mnou šlo na řadu nejmíň osm ruských matek,“ líčila po telefonu šperkařka Polina Šerepovická z Moskvy.

Ta v nemocnici v Sanatorio Finochietto porodila loni v prosinci, a přidala se tak ke stovkám ruských matek, které se rozhodly své potomky přivést na svět v raději Argentině než ve vlastní rodné zemi.

Cíl takového rozhodnutí je jasný – zajistit pro své dítě jiné občanství. Vedle snahy získat ruský pas může rozhodnutí stále většího množství párů v očekávání odjet do Argentiny souviset i s vyhlášenou ruskou mobilizací, respektive obavám z toho, že ruský prezident Vladimir Putin vyhlásí další.

Argentinské občanství navíc nabízí cestu z izolace, do které se Rusko a jeho občané na Západě dostávají.

Argentinský pas

„Zjistila jsem, že jsem těhotná krátce po začátku války na Ukrajině. Sledovala jsem, jak se pro nás zavírají hranice, a bylo mi jasné, že musíme najít místo, kam půjde snadno vycestovat. Argentinský pas pro moje dítě otevře mnoho dveří,“ pochvaluje Šerepovická.

S argentinským pasem je možné cestovat do zemí Evropské unie bez víz. Rodiče dítěte s argentinským občanstvím tam navíc sami snáze získají občanství.

Podle šéfa konzulárního oddělení ruské ambasády v Argentině Georgije Polina v uplynulém roce do Argentiny přesídlilo něco mezi 2000 a 2500 ruskými občany, z nich velká část plánovala na nové adrese přivést na svět potomka.

V letošním roce by toto číslo podle odhadu konzula mohlo vzrůst až k 10 tisícům.

Božský Messi způsobil naprostý blázinec, v rodném městě nestíhají

Muži

Zdroj