Ruský ministr zahraničí Lavrov se setkal se svým čínským protějškem

4 měsíce starý 46

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Peking - Čínský ministr zahraničí Wang I se dnes setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem ve východočínské provincii An-chuej, uvedla státní stanice CGTN. Lavrov a diplomaté z dalších zemí se podle agentury Reuters měli zúčastnit jednání o Afghánistánu, které hostila Čína.

Ze stručného oznámení čínské televize není jasné, zda spolu ministři hovořili o ruské invazi na Ukrajinu, která začala 24. února. Čína je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, k ruské agresi vůči sousední zemi dosud nezaujala jasné stanovisko. Peking se však opakovaně vyjádřil proti bezprecedentním sankcím, které na Rusko uvalil Západ. Trvá na tom, že bude s Moskvou udržovat normální hospodářskou a obchodní výměnu. Čína také odmítla odsoudit ruský vpád do sousední země.

Lavrov dva dny před cestou prohlásil, že vztahy Ruska s Čínou jsou nejsilnější v historii. Čínské ministerstvo obrany ve stejný den vyzvalo k dialogu a jednání, které jsou podle Pekingu jediným způsobem, jak vyřešit "ukrajinskou krizi".

Západní lídři již naléhali na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby se jeho země vymezila vůči Rusku. Americký prezident Joe Biden varoval Peking, že pokud pomůže Kremlu, bude čelit důsledkům svého rozhodnutí. Šéf Bílého domu ho také připomněl počet amerických a zahraničních společností, které od začátku invaze opustily Rusko. Britský premiér Boris Johnson upozornil čínského vůdce, že je třeba zvýšit tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby stáhl své vojáky.

Zdroj