Ruský opozičník Navalnyj zahájil hladovku. Stěžuje si na podmínky věznění

3 měsíce starý 5

Uvězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj začal držet hladovku. Oznámil to ve středu s tím, že podmínky, za nichž je vězněn, mu zhoršují zdraví. Informoval o tom server Moscow Times.

Navalného právníci už minulý týden upozorňovali, že je jejich klient v nebezpečí kvůli čtyřtýdenním silným bolestem zad, ztrácí také cit v jedné noze. Podle představitelů věznice je ale disidentův zdravotní stav stabilní a uspokojivý.

#BREAKING Jailed Kremlin critic Alexei Navalny announced that he has gone on hunger strike in protest of conditions that he says are causing his health to deteriorate https://t.co/R7bRtoJcn7

— The Moscow Times (@MoscowTimes) March 31, 2021

„Mám právo si přivolat lékaře a dostat lék. Oboje mi bylo odepřeno. Bolest ze zad se přesunula do nohy. Část mé pravé a nyní i levé nohy mi znecitlivěla. Žerty stranou, začíná to být vážné,“ napsal v dopise, který členové Navalného týmu zveřejnili na sociální síti Instagram.

„Místo lékařské pomoci mě mučili spánkovou deprivací (budí mě osmkrát během noci). Co jiného můžu dělat?“ ptá se Navalnyj.

„Vyhlašuji hladovku, abych se dožadoval dodržování zákonů a návštěvy lékaře, kterého si vyberu,“ oznámil vězněný kritik ruského prezidenta Vladimira Putina.

Navalnyj tvrdí, že mu věznitelé opakovaně odmítají poskytnout lékařskou pomoc už od chvíle, kdy ho převezli do trestanecké kolonie. V té by měl Navalnyj strávit 2,5 roku.

Zdroj