Ruský pilot závodil pod italskou vlajkou. Při vyhlášení s úsměvem hajloval

5 měsíce starý 179

 NEXTA

Patnáctiletý Severjuchin na závodech v Portugalsku startoval pod italskou vlajkou, neboť Rusové mají v motoristických mezinárodních závodech kvůli válce na Ukrajině zakázáno startovat.

Jak toho docílil, zatím není jasné, zcela zřejmé však je, že Apeninskému poloostrovu i Rusku udělal přes své vítězství v závodě velmi špatnou reklamu.

Při slavnostním vyhlášení během přehrávání italské hymny totiž nejprve zabouchal pravicí na svoji hruď a následně touž rukou zahajloval. Otřesné gesto evokující hrůzy druhé světové války navíc ještě korunoval tím, že se vzápětí upřímně rozesmál. 

Právě "denacifikací" přitom argumentovalo Rusko při svém napadení Ukrajiny před více než měsícem. 

Video celého incidentu brzy proniklo na sociální sítě a vyvolalo vlnu zděšených reakcí. V pondělí odpoledne na celou kauzu zareagovala i Mezinárodní automobilová federace FIA, pod jejíž hlavičkou se závody v Portugalsku konaly. 

"FIA potvrzuje, že zahájila vyšetřování nepřijatelného chování pana Arťoma  Severjuchina během medailového ceremoniálu po závodech mistrovství Evropy v portugalském Algarve," píše se v prohlášení FIA, která současně dodala, že další kroky budou rychle následovat. 

Reakce FIA:

Zdroj