Ruský podnikatel chce zpět svou luxusní jachtu. Soudí se kvůli ní s britskou vládou

6 měsíce starý 12

Ruský podnikatel Sergej Naumenko se soudí s britskou vládou. Loni krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu mu zabavila zbrusu novou, ještě nepoužitou luxusní jachtu nazvanou Phi v hodnotě 38 milionů liber, tedy přes miliardu korun. Rozhodnutí ohledně dalšího osudu jachty se očekává v červenci.

Londýn/Moskva 12:59 12. května 2023

Ruský podnikatel se soudí s Británií kvůli tomu, že mu zabavila jachtu | Foto: James Manning/PA Images | Zdroj: Profimedia

Naumenko, který podniká v odvětví nemovitostí a dovozu potravin, se u soudu domáhá toho, aby mu britské ministerstvo dopravy loď vrátilo a zaplatilo odškodnění, uvedla s odvoláním na soudní dokumenty agentura Bloomberg.

Ruský podnikatel není na britském sankčním seznamu. Úřady mu jachtu zabavily na základě předpisů, které umožnily zablokovat jachty nebo letadla vlastněné nebo provozované lidmi napojenými na Rusko.

Itálie zabavuje jachty nebo domy Rusů na sankčních seznamech. Zmrazila už majetek za miliardy eur

Číst článek

Když ministerstvo dopravy loni v březnu podnikateli jachtu zabavilo, tehdejší šéf resortu Grant Shapps ve videu zveřejněném na sociální síti TikTok nazval Naumenka „přítelem (ruského prezidenta Vladimira) Putina“.

Naumenko to ale popírá. A také kapitán jachty agentuře Bloomberg řekl, že se její majitel s Putinem nikdy nesetkal. Loď v délce 58,5 metru už více než rok kotví v londýnské obchodní čtvrti Canary Wharf.

Bloomberg napsal, že po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu úřady v různých evropských zemích a ve Spojených státech zadržely několik superjachet spojovaných s nejbohatšími lidmi z Ruska. Mají hodnotu nejméně čtyř miliard dolarů, tedy více než 86 miliard korun.

Britský list The Guardian uvedl, že jachtu Phi vyrobila nizozemská loďařská společnost Royal Huisman. Jde o třetí největší jachtu, jakou kdy tato firma postavila.

ČTK

Zdroj