Dvě znesvářené země spolu svedly v posledních desetiletích hned několik ozbrojených konfliktů, ale stále bez uspokojivého výsledku pro jednu nebo druhou stranu.
Vzájemná rivalita Indie a Pákistánu vede dlouhodobě obě země k tomu, aby kupovaly nebo samy vyvíjely nové zbraně schopné zničit protivníkovy systémy a de facto získat dominantní postavení. I to byl důvod, proč si Indie pořídila ruské systémy protivzdušné obrany S-400 považované za jedny z nejlepších na světě. Zneškodnit zvládnou letadla, ale i různé typy střel a balistických raket na dlouhou vzdálenost. Na straně druhé potom přirozeně vznikají zbraně, které by takovou obranu zdolaly, a třeba pákistánskou odpovědí jsou rakety Fatah-II.
Vícenásobný raketomet na čínském podvozku
Systém Fatah-II je podle dostupných informací raketomet typu GMLRS se střelami schopnými přesného zásahu. Podobný je například americkému M142 HIMARS či ukrajinskému Vilcha-M. Jeho přesné specifikace sice známy nejsou, avšak jde o vícenásobný odpalovací systém na čínském podvozku Taian TAS5450 s pohonem osmi kol, uvádí DefenseNews. Smyslem zbraně má být zdolání indické obrany založené na systému S-400, který se např. proti M142 HIMARS ukázal být bezzubý, a v podobných stopách chce jít i Pákistán.
🚀💥 #FatahII Sparks Debates!
The successful test of Pakistan’s Fatah-II missile sparks strategic discussions. 🇵🇰 Analyst Umair Aslam sees it as a potential game-changer, suggesting a strategy against India’s S-400 launchers with saturation attacks. 🎯🔒🌐🗣️ pic.twitter.com/Ix2JeACUkv
Vyvinutý raketa Fatah-II k tomu má mít všechny předpoklady; jde přitom o dvoustupňovou střelu s plochou trajektorií letu, TheDiplomat uvádí, že má být schopna zasahovat cíle do vzdálenosti až 400 km s přesností lepší než 10 metrů. Jenom pro srovnání, střely M31 do systému HIMARS mají dosah kolem 80 kilometrů, ale zase jsou mnohem přesnější, konkrétně zhruba na 1 metr. Sice lze z amerického raketometu vypálit i MGM-140 ATACMS s dosahem 300 km, ale to je balistická raketa, proti níž by měl být schopen S-400 účinně zasahovat.
Fatah-II může zničit i S-400
Ačkoliv ještě není jasné, kdy bude Fatah-II zařazen do výzbroje, jeho vlastnictví dá Pákistánu strategickou výhodu, neboť se proti němu Indie nejspíše nedokáže 100% bránit. Ano, sice lze i střely Fatah-II zneškodnit třeba systémy kratšího dosahu, ale není to jednoduché. Navíc je dosah 400 km opravdu excelentní a spolu s relativně slušnou přesností to může pákistánské armádě umožnit účinné útoky na velitelská centra či logistiku indické armády, ale třeba i ničit samotné systémy S-400 v případě odhalení jejich pozic.
Menší ze znesvářených zemí má sice i balistické rakety podobného dosahu, avšak mobilní vícenásobný raketomet má výhodu v mnohem větší flexibilitě a může na cíl pálit téměř okamžitě. Neznámou otázkou však zůstává typ a síla bojové hlavice, stejně jako princip navádění. Nejspíše půjde o satelitní navigaci, takže možná GPS, ale vzhledem k vazbám pákistánské armády na Čínu není vyloučeno, že to bude Beidou. Je přitom jasné, že Indie už jistě pracuje na systému, případně ho poptává ve světě, který by hrozbu zastavil.