Ruský tank projížděl sídlištěm, Ukrajinci to nenechali jen tak. Stačila jedna střela

4 měsíce starý 35

Někteří uživatelé na sociálních sítích připodobňují zkázu Mariupolu k fotkám Varšavy z roku 1944. Podle odhadů je ve městě zničených více než 80 procent tamních domů. Ruská armáda Mariupol dennodenně ostřeluje. Mezi oběma armádami navíc dochází k tvrdým bojům přímo v ulicích města. Pro jiné je stejným symbolem odporu jako pro Rusy bitva o Stalingrad na přelomu let 1942 a 1943.

Podle generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil se obráncům nadále daří ruské útoky odrážet, což ukazuje například video zveřejněné agenturou Unian. Na něm členové praporu Azov zlikvidovali nepřátelský tank T-72B, který projížděl rozbombardovanou ulicí. Použili při tom švédsko-britský raketomet NLAW.

Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko uvedl, že Ukrajinci nadále kontrolují většinu města. Připustil však, že Rusové ovládají některé čtvrti na periferii. V izolovaném městě nadále zůstává okolo 170 tisíc lidí. Civilistům, kteří se chtějí dostat pryč z města, výrazně komplikuje situaci ruská armáda, která často pálí i do míst, kudy mají vést evakuační koridory.

Ve vybombardovaném městě navíc nefungují dodávky elektřiny ani tepla, rovněž je problém s nedostatkem vody, potravin a léků. Rusové chtějí město dobýt za každou cenu. Moskvě by to umožnilo propojit Krym se separatistickými oblastmi na ukrajinské straně i po souši a zajistit si tak úplnou kontrolu nad pobřežím Azovského moře.

Zdroj