Ruský útok ve Vinnycji: Svět obletěla fotografie zabité holčičky v kočárku

4 měsíce starý 87

Podle deníku Ukrajinska pravda je na místě aktuálně 20 obětí, číslo už bylo v průběhu dne několikrát aktualizováno, zřejmě tak nebude konečné. Dalších 50 lidí je vážně zraněných.

Ruské rakety zasáhly také maminku s kočárkem, ve kterém vezla údajně ani ne roční dítě. Explicitní fotografie z místa zachycující krví nasáklé golfky a oddělené končetiny zveřejnila na Twitteru ukrajinská Státní služba pro mimořádné situace.

Zasažena i neurologie

Jedna ze střel dopadla na ulici Zamosťanská, kde sídlí mimo jiné neurologické diagnostické centrum Nejromed. Podle obrázků je v podstatě srovnané se zemí. Nedaleko se nachází také kulturní centrum „Dům důstojníků“, před kterým stojí stíhačka sloužící jako památník ukrajinského letectva.

Fotografii z následků útoku sdíleli ukrajinští záchranáři.

Foto: Defence of Ukraine/Twitter

„Rusko každý den zabíjí civilisty a ukrajinské děti. Rakety směřují na civilní objekty, nikoli vojenské. Co jiného to je, když ne otevřený akt terorismu?“ napsal na Telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Zabijácká země. Teroristická země,“ doplnil na adresu Ruska.

Vinnitsa'da vurulan noktayı harita üzerinde irdeledim. 9 katlı bina işhanı, girişinde Neyromed adlı tıp merkezi varmış. Caddenin diğer tarafında Subay Evi olarak bilinen kültür merkezi varmış (Zamanında Alla Pugaçeva bile konser vermiş). Füze Neyromed'in hemen soluna gelmiş. https://t.co/HQbIkKWq8P pic.twitter.com/60zcWWy8Jc

— TarMilus (@Tar_MiIus) July 14, 2022

Útok na Vinnycju ukazuje, že válka se neodehrává pouze na východě země, jak nedávno zaznělo například v české Sněmovně z úst poslance ANO Milana Brázdila. Není přitom neobvyklé, že se v jeden jediný den rozezní letecký poplach téměř ve všech regionech Ukrajiny.

Vinnycja je 370tisícové město (počet obyvatel v roce 2021), které se nachází zhruba 200 kilometrů jihozápadně od hlavního města Kyjeva a je tak daleko od hlavních frontových linií na východě a jihu Ukrajiny.

Oblastní gubernátor Serhij Borzov podle agentury AP řekl, že ukrajinská protivzdušná obrana další čtyři rakety nad oblastí sestřelila.

Ruské ministerstvo obrany zatím informace ukrajinských úřadů z Vinnycje nekomentovalo. Moskva navzdory množícím se svědectvím a faktům opakovaně popírá, že by cílila na civilisty.

Zdroj