Rusové, bojte se. Speciální ukrajinská jednotka provádí sabotáže přímo v Rusku

5 měsíce starý 28

Ukrajinský bojovník, ilustrační foto | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine, se souhlasem

Speciální jednotka ukrajinské armády provádí úspěšné akce hluboko v týlu nepřítele na ruském území. Informoval o tom deník The Times, který se dvěma muži z této jednotky hovořil.

Bojovníci s volacími znaky Krasavčik (Fešák) a Dvadcať vtaroj (Dvacátý druhý) působí podle novinářů v praporu Šaman, což je přezdívka 10. oddílu speciálních sil, útočné a průzkumné jednotky ukrajinské vojenské rozvědky. Členy této jednotky se mohou stát bojovníci, kteří mají speciální zkušenosti z potápění, parašutismu či horolezectví.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM vypráví příběh „za všechny prachy“

číst článek »

Úkolem praporu Šaman je ničit infrastrukturu důležitou pro bojové operace Kremlu. Za tímto účelem bylo provedeno několik tajných nájezdů na ruské území. Přesné cíle jsou samozřejmě utajovány, ale to, že výpady této jednotky se uskutečňují, je jasné z mnoha sabotáží v ruských ropných rafineriích, muničních skladech a komunikačních sítích, o kterých informovala i ruská strana.

Bojovníci jsou na ruské území vysazováni pozdě v noci z vrtulníků, které létají nízko nad zemí, aby unikly pozornosti ruských radarů. „Nejzajímavější mise se odehrávají za nepřátelskou linií. Je to nastražení výbušnin za frontovou linií, za hranicí,“ řekli britským novinářům dva zmiňovaní muži, podle nichž Rusové vůbec netuší, co se děje. „Často nemohou uvěřit, že jsme tam byli,“ konstatuje Fešák.

Oba bojovníci se účastní bojových operací proti ruským silám již od roku 2014, když předtím prošli rozsáhlým speciálním výcvikem. Podílejí se nejen na útocích na domácí frontě, ale také na výcviku a instruktáži nových rekrutů, především v oblasti vojenské taktiky.

Prapor Šaman byl v počátcích ruské invaze nasazen na obranu letiště v Gostomelu, kde se vyloďovali ruští výsadkáři, kterým Ukrajinci způsobili značné ztráty. Následně bránili pozice u vesnice Mošun, aby zabránili Rusům překročit řeku Irpen a bažiny v této oblasti, což by jim otevřelo přímou cestu na sever pravobřežního Kyjeva. Poté, co se ruská vojska od Kyjeva musela stáhnout, pronásledoval je prapor Šaman a udeřil na ně opakovaně z týlu, dokud nepřekročili hranice do Běloruska.

Zdroj