Rusové by se měli za Vrbětice omluvit. Senát uzavřel své šetření

5 měsíce starý 24

Vláda České republiky by podle senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost měla usilovat o ruskou omluvu a kompenzace ze strany Moskvy kvůli roli ruských agentů v kauze Vrbětice.

Výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost uzavřel šetření ke kauze výbuchů ve Vrběticích. Z jednání se opětovně omluvil bývalý ministr vnitra Jan Hamáček z – dnes již mimoparlamentní – České strany sociálně demokratické. Celkem na jednání tohoto výboru nedorazil devětkrát. Na jednání nepřišel ani policejní prezident Jan Švejdar.

„Doporučujeme vládě, aby se odvážně pustila do té revize vztahů s Ruskem, jak slíbila ve svém programovém prohlášení. A také vyzýváme vládu, aby nezapomněla na vymáhání omluvy, kompenzací, dodržování smluv a budování vzájemně výhodných vztahů s Ruskem,“ prohlásil po jednání předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Dále čtěte

()

Týdeník FORUM: Jak si Zemanova parta zprivatizovala Pražský hrad

číst článek »

Podnětem k senátnímu šetření byla informace Seznam Zpráv, podle níž chtěl loni v dubnu Hamáček odletět do Moskvy, kde měl údajně získat ruské vakcíny proti viru covid-19 výměnou za informace o stavu vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Jen krátce před touto posléze zrušenou cestou zveřejnil Hamáček spolu s tehdejším premiérem Andrejem Babišem, že za výbuchy stojí teroristický čin ruské vojenské tajné služby.

„Vláda byla nesrozumitelná pro veřejnost. Otevřela prostor dezinformacím. Mluvilo se o útoku na zboží. Vláda často dávala do veřejného prostoru různé varianty, například ústy ministryně spravedlnosti, které vlastně byly v rozporu s tou hlavní vyšetřovací linií i s poznatky služeb. Otevřela tedy prostor pro působení cizí moci,“ charakterizoval Pavel Fischer činnost vlády Andreje Babiše po vypuknutí kauzy Vrbětice.

Krátce zmínil i roli prezidenta Zemana v této věci: „To byly ty závěry, které jsme přednesli v červnu, kdy jsme dali na stůl celou diskusi o článku 66.“

Zdroj