Rusové chystají na Den nezávislosti Ukrajiny masivní útoky po celé zemi, varuje rozvědka

5 měsíce starý 64

Jednou ze zbraní, které ruští agresoři hromadí v Bělorusku u ukrajinských hranic, je systém S-1 Pancir | FOTO: Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Jen pár dní před svátkem Dne nezávislosti Ukrajiny zaznívají varování, že na tento den chystají ruští agresoři masivní raketové útoky po celé zemi. Upozornil na to Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny s odvoláním na informace získané rozvědkou.

Znepokojení ukrajinské rozvědky, generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny a vojenských expertů, kteří před hrozbou rozsáhlých ruských raketových útoků varují, je způsobeno kombinací několika faktorů.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Kdo zametá na Hradě stopy? A proč?

číst článek »

Prvním z nich je značný nárůst koncentrace ruských leteckých a raketových sil v Bělorusku, druhým snaha ruského režimu pomstít se za sérii výbuchů na Krymu, které způsobily značné škody na ruské logistice a vybavení, třetím je pak faktor symbolický, že okupanti chtějí „zneuctít“ ukrajinský svátek.

Rozvědka zjistila, že na běloruském letišti Zjabrovka se nyní nachází 10 až 14 protiletadlových raketových systémů S-400 Triumf, tři radarové stanice KASTA-2E2, na padesát radarových stanic Ya6-K1 Podlet, dva protiletadlové systémy S-1 Pancir a na letišti je také muniční sklad s minimálně 50–60 raketami pro systém protivzdušné obrany S-300/400.

Navíc se podařilo zjistit, že ruská vojenská letadla Il-76 dodávají další rakety pro systémy S-400 na letiště Gomel, odkud jsou odváženy do Zjabrovky.

Analýza situace na letišti podle ukrajinské rozvědky dokazuje, že pravděpodobnost raketových útoků na území Ukrajiny se zvyšuje, o čemž svědčí i to, že od posledního masivního ostřelování, k němuž došlo 28. července, nebyla z území Běloruska na Ukrajinu odpálena ani jedna raketa.

Vojenský expert Oleg Ždanov se domnívá, že Rusko provede několik raketových úderů, které bude protahovat do co nejdelšího časového úseku.

Juryj Ignat, mluvčí vzdušných ozbrojených sil Ukrajiny, si také myslí, že „Rusko bude chtít Ukrajině poblahopřát ke Dni nezávislosti raketovým útokem“, a připomněl, že od prvních dnů invaze Ruská federace zasazuje údery z území Běloruska z různých zbraní – letadel, komplexů Iskander či Točka-U.

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

Řadu typů ruských raket je velmi obtížné sestřelit kvůli jejich rychlosti a vlastnostem dráhy letu. Sem patří střely Ch-22, Ch-31, Onyx, Kinžal nebo Iskander, proti kterým Ukrajina nedokáže efektivně využít své systémy protivzdušné obrany. „Kinžal je extrémně moderní hypersonická střela. Je to vlastně iskander, který nestartuje ze země, ale z leteckého dopravce,“ připomněl Juryj Ignat.

Střely typu Kinžal odpalují Rusové především z letounů MiG-31, které odstartují z hlubin Ruska, vystoupají do velmi vysoké výšky a zde střelu odpálí. Odpal rakety není vždy viditelný, protože jde o složitý radarový cíl. Kinžal pak letí v horních vrstvách atmosféry velmi vysokou rychlostí až k cíli, kde dosahuje rychlosti okolo 12 000 km/hod. Hlavice má 500 kg trhaviny, takže je vysoce nebezpečná. „Ale stejně, jako je velmi obtížné ji detekovat radarem, je téměř nemožné ji zničit,“ vysvětlil Ignat, ale dodal, že naštěstí mají Rusové těchto raket jen velmi omezený počet, a proto je používá zřídka a jen na extrémně důležité cíle.

A navíc podle rozvědky Rusové v prvních šesti měsících války již použili mnoho svých moderních raket, takže v některých případech byli nuceni přejít na starší rakety s nižší účinností. Ruská armáda tak stále častěji používá k ostřelování ukrajinských měst protiletadlové raketové systémy S-300, které však musejí být „přeprogramovány“, neboť původně jde o střely navržené k sestřelování vzdušných cílů.

Zdroj