Rusové na Donbasu pokládají zákeřné „motýlí“ miny. Děti si je pletou s hračkami

1 měsíc starý 19

Protipěchotní miny PFM-1 svým vzhledem připomínají motýla Foto: Profimedia.cz

Rusové na Donbasu pokládají zákeřné „motýlí“ miny. Děti si je pletou s hračkami

Rusko podle zprávy využívá miny především v okolí Doněcku a Kramatorsku. Ministerstvo upozorňuje na fakt, že PFM-1 mají potenciál způsobit rozsáhlé ztráty nejen v řadách ukrajinské armády, ale i mezi civilním obyvatelstvem.

PFM-1 se staly kontroverzními především během sovětské války v Afghánistánu, kde si vyžádaly velké množství obětí mezi dětmi. Svým tvarem i barvou totiž připomínaly dětské hračky.

Protipěchotní mina PFM má dvě varianty: PFM-1 a PFM-1S. Jejich jediným rozdílem je, že druhá varianta má samolikvidační mechanismus, který se aktivuje v časovém rámci od 1 do 40 hodin, a to v závilslosti na povětrnostních podmínkách. PFM-1S zároveň nelze pokládat ručně.

Jakmile jsou miny odjištěny, nelze je deaktivovat. Ničeny jsou nejčastěji na místě pomocí odpálení menší nálože vedle miny.

Britské ministerstvo navíc upozorňuje, že je vysoce pravděpodobné, že zásoby min ze sovětské éry, které Rusko na Ukrajině začalo využívat, jsou vysoce nespolehlivé a nepředvídatelné. „To představuje hrozbu jak pro místní obyvatelstvo, tak pro odminovací operace,” uvádí ministerstvo.

podpis
Zdroj