Rusové paralyzovali české velvyslanectví v Moskvě, řekl Hamáček. Takovou reakci jsme nečekali, Česko znovu odpoví

4 týdny starý 7

Ministr vnitra a zahraničních věcí Jan Hamáček včera informoval o reakci ruské strany na vyhoštění osmnácti ruských diplomatů z České republiky. Z české ambasády v Moskvě se bude poroučet dvacet diplomatů, což je přibližně třetina veškerého personálu. Na opuštění země mají jen 24 hodin. Nejvýše postaveným diplomatem je přitom zástupce velvyslance, což představuje velmi tvrdou odpověď. Jan Hamáček přiznal, že očekával reciproční reakci, ale tato razance ho překvapila.

Čtěte také: Komentář: Podivný případ Vrbětice. Babiš zahrál ruskou kartu, protože musel, jinak by padl

Reakce ruské strany je silnější, než jsme čekali. Vyhostili více diplomatů a reakce byla de facto o stupeň výš, protože nejvýše postaveným vyhoštěným diplomatem Česka byl zástupce velvyslance. Pro premiéra Babiše mám připravený návrh našeho dalšího postupu, který ale nejdříve řeknu jemu,” uvedl Jan Hamáček na tiskové konferenci. Dodal také, že české velvyslanectví v Moskvě je teď prakticky paralyzované.

Podle Jana Hamáčka je nutné zdůraznit, že Česká republika nic neprovedla. Síla ruské reakce značí, jak moc jim vadí, že byly rozbity rezidentury tajných služeb GRU a SVR na ruském velvyslanectví v Praze.

Problém je mimo jiné v tom, že personální obsazenost obou velvyslanectví je nevyvážená. Zatímco Česká republika měla v Moskvě do vyhoštění celkem 65 zástupců diplomatického sboru, Rusko jich mělo 135. Přestože vyhoštění 18 z nich pro ně představuje jistě závažný problém, jejich velvyslanectví bude moci fungovat dále, zatímco to české jen velmi obtížně.

Čtěte také: Ostudný Zeman. Chystá pro Rusy alibi

Rusko má v České republice jednu z nejlépe obsazených ambasád v celé Evropské unii. Podle expertů je tomu tak i proto, že z Prahy jeho agenti podnikají aktivity i v okolních zemích, například v Německu.

Foto: Úřad vlády ČR

Zdroj