Rusové podle Kyjeva zadržují ředitele Záporožské jaderné elektrárny

4 měsíce starý 45

Ruská hlídka násilím zadržela generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova na cestě z okupovaného závodu a se zavázanýma očima jej odvezla na neznámé místo. V sobotu to na svém webu uvedl list Ukrajinska pravda. Odvolává se na šéfa ukrajinské společnosti Enerhoatom Petra Kotina.

Incident se podle Kotina odehrál v pátek. Dosud se neví, kde se Murašov nachází a jaký je jeho osud. „Zadržení ředitele, který nese hlavní odpovědnost za jadernou a radiační bezpečnost“elektrárny, vytváří nebezpečí při provozu největší jaderné elektrárny v Evropě,“ varoval Kotin. Zároveň vyzval Rusy, aby ředitele okamžitě propustili a aby přestali s „jaderným terorismem vůči vedení a zaměstnancům" elektrárny“. 

Kotin se také obrátil na šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho, aby se zasadil za osvobození Murašova. „Kontaktovali jsme ruské úřady a žádáme o vysvětlení,“ řekl agentuře Reuters mluvčí MAAE. Rusko se k problému veřejně nevyjádřilo.

Rusové se Záporožské elektrárny zmocnili začátkem března, krátce po svém vojenském vpádu na Ukrajinu. Obě strany se vzájemně obviňují z ostřelování elektrárny a šéf MAAE usiluje o vytvoření ochranné zóny kolem celého areálu.

Zdroj