Rusové potvrdili novou fázi bojů. Chtějí sevřít Ukrajince do kleští

5 měsíce starý 164

„Začíná další fáze této operace a já jsem si jist, že to bude velmi důležitý moment v celé speciální operaci,“ řekl Lavrov televizi India Today.

O zahájení nové ofenzivy informoval Kyjev už v pondělí večer. Jde o očekávaný krok.

„V oblasti u Slobožansku a Doněcku zahajuje agresor útok v několika směrech,“ uvedl ukrajinský generální štáb s tím, že v slobožanském směru Rusové dál částečně blokují Charkov. Ten byl v pondělí terčem útoků, při nichž bylo zraněno 15 lidí.

Ruská samohybná houfnice se přesunuje k Mariupolu.

Foto: Alexei Alexandrov, ČTK/AP

Jižně od Charkova se však Ukrajincům podařilo osvobodit tři obce, což komplikuje plány okupantů, protože nyní mohou Ukrajinci lépe napadat ruské kolony. Osvobození tří obcí brání Rusům snadno přisunovat síly do výběžku fronty od Izjumu.

V izjumském okrese probíhají tvrdé boje na levém břehu Severního Doňce.

Ruské posily a rakety země-vzduch

Ukrajinský generální štáb dodal, že Rusko pokračuje v přesunech dalších vojáků a vojenské techniky ze střední části Ruska a Dálného východu. Potvrzují to dokumenty vojáků ze zničeného odřadu (vyčleněná část jednotky) 21. gardové motostřelecké brigády, která je z ruského Tomsku.

Přisunuty byly k Charkovu také mobilní systémy protivzdušné obrany krátkého doletu Tor s cílem zabránit ukrajinským útokům na nastupující jednotky.

U Bělgorodu v Ruské federaci byly ze tejného důvodu dislokovány systémy protiletadlové obrany dalekého dosahu S-300 a S-400, které mají pokrýt oblast bojiště.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se podařilo sestřelit dvě ukrajinské rakety Točka-U a čtyři bezpilotní letouny. Ukrajinci podle agentury TASS také ostřelovali vesnici Golovčino v Bělgorodské oblasti. Útok si vyžádal tři zraněné, poškozeno bylo 15 domů.

Úporné boje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posledních dnech opakovaně uváděl, že bitva na Donbasu bude klíčová. Pokud by se podařilo ruským jednotkám postoupit od Izjumu a od Doněcku, mohli by uzavřít v kotli několik tisíc ukrajinských obránců, kteří už čelí postupu ruských jednotek v Luhanské oblasti. Tam okupanti v neděli ovládli Kreminnou, jež je asi 50 km severovýchodně od Kramatorsku.

Během posledních 24 hodin podle ukrajinského štábu odrazili obránci v Luhanské a Doněcké oblasti sedm útokům nepřítele. Tvrdě se bojuje o Mariinku a Rubižné.

Dým stoupající z oceláren Azovstal

Foto: Mariupol City Council, Reuters

Mariupol stále není dobyt

Rusko má problém vést úder od jihu, protože asi 12 taktických uskupení velikosti praporu je vázáno boji v Mariupolu, kde se Rusové snaží zlikvidovat poslední obránce, kteří bojují v železárnách Azovstal, pod nimiž je systém podzemních chodeb.

Že město není plně pod ruskou kontrolou, připustil i mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov, podle kterého se tam brání asi 2500 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

BEZ KOMENTÁŘE: Speciální jednotky Azov brání Mariupol

Video: AP

V pondělí byly ocelárny bombardovány z děl i letadel, ale granáty zasáhly i domy v Levobřežní čtvrti.

V úterý ráno byl zahájen další útok na ocelárny vedený milicí samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), uvedl její vysoký představitel Eduard Basurin: „Skupiny vybrané k tomuto útoku zahájily svou práci. Hodně nám v tom pomáhá Ruská federace letectvem a dělostřelectvem.”

Ofenzíva však byla přerušena kolem 12. hodiny, aby se obránci mohli vzdát. K tomu je okupanti vyzývali už o víkendu, ale bez úspěchu. Příměří má trvat dvě hodiny.

Ruská tisková agentura zveřejnila záběry z Azovstalu.

Video: Reuters

V areálu oceláren se údajně také ukrývá asi tisíc civilistů, i když vůdce DNR Denis Pušilin řekl, že je to nepotvrzená informace.

Ukrajinský prezident varoval, že pokud bude dobyt tento přístav, nebude možné dál jednat o příměří.

Ruská obrněná technika míří k Mariupolu.

Foto: Alexei Alexandrov, ČTK/AP

Žádné humanitární koridory

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková uvedla, že se ani v úterý nepodařilo otevřít žádný humanitární koridor. Otevřené nebyly už předchozí tři dny: „Dnes humanitární koridory nebudou,” vzkázala s tím, že „pokračuje složité vyjednávání o otevření humanitárních koridorů v Chersonské a Charkovské oblasti“.

K rychlému odchodu z míst bojů vyzval vojenský správce Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. „Odejděte. Tisíce obyvatel Kreminné to nestihli a nyní je drží jako rukojmí Rusové. Zachraňte si životy, abyste se nestali levnou pracovní silou nebo vás nezmobilizovali do okupačních vojsk,“ vyzval.

Varoval, že lidé, kteří nesouhlasí s okupací, mohou být zastřeleni: „Evakuujte se do bezpečných oblastí Ukrajiny, pomohou vám najít ubytování, získat pomoc od státu i mezinárodních a partnerů. Autobusy čekají.“

Zdroj