Rusové si povšimli Rajchlovy demonstrace. Přišlo mnohem méně lidí, než čekali organizátoři, píší

2 měsíce starý 50

Protivládní demonstrace, která proběhla v sobotu na Václavském náměstí, si povšimla ruská tisková agentura TASS. Vypíchla hlavní momenty shromáždění a okomentovala také počet lidí, které pořadatelé dokázali do centra Prahy přivést. Bylo jich prý o mnoho méně, než slibovaných 100 tisíc.

Poměrně stručnou zprávu věnoval TASS sobotnímu shromáždění „Česko proti vládě“, které organizovala neparlamentní strana PRO (Právo, Respekt, Odbornost) vedená Jindřichem Rajchlem. Agentura zmínila, že se jí podle policie zúčastnilo několik tisíc lidí, podle organizátorů pak několik desítek tisíc.

Agentura popsala, že hlavní agendou řečníků, kteří na shromáždění vystoupili, bylo obviňování úřadů ze zhoršování ekonomické situace v České republice a zopakovala v kostce některé hlavní myšlenky vystupujících, ohledně vládní politiky a výzvy vystupujících, aby se k nim připojily odbory. TASS nevynechal ani informaci, že vláda čelila na shromáždění kritice za svou podporu Ukrajiny a že tvrdým slovům neunikla ani Evropská unie.

Informace, které se agentura rozhodla zprostředkovat ruskojazyčnému publiku, pak pokračovaly vylíčením následného pochodu a roli české policie, včetně momentu, kdy byl zadržen muž se symbolem Wagnerovy skupiny, a to kvůli podezření ze schvalování a ospravedlňování genocidy.

Zpráva se nijak nezmiňuje o předsedovi pořádající strany, nicméně jak uvedla, PRO svůj program postavila na kritice českých úřadů, ale nepodařilo se jí dosáhnout svého cíle, tedy masové účasti české veřejnosti. „Protest byl první po skončení období letních prázdnin. Sešel se na něm výrazně menší počet účastníků, než dosud předpokládali pořadatelé, kteří předpovídali, že se jim podaří přivést na Václavské náměstí až 100 tisíc lidí,“ uvedla agentura.

Zdroj