Rusové tvrdí, že zasažené obchodní centrum v Kremenčuku bylo zavřené. Není to pravda

4 měsíce starý 68

„Dne 27. června ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti ruské letecké a kosmické síly udeřily vysoce přesnými leteckými zbraněmi na hangáry se zbraněmi a municí získanými ze Spojených států a evropských zemí v oblasti závodu silničních strojů Kremenčuk,“ řekl Konašenkov podle ruské agentury TASS.

Zbraně a munice byly podle Konašenka určeny pro ukrajinské vojáky na Donbasu. „Detonace skladované munice způsobila požár v nefunkčním nákupním centru, které se nachází v blízkosti území závodu,“ dodal mluvčí.

Je to lež, při níž se útočníci ani nečervenají, reagoval Kyjev na vyjádření Moskvy. Ruské ministerstvo obrany se podle něj „jako obvykle snaží zbavit odpovědnosti za ostřelování obytných oblastí a zabíjení civilistů”.

„V okruhu pěti kilometrů nebyla v okolí nákupního centra Amstor v Kremenčuku žádná vojenská zařízení,“ prohlásil ukrajinský ministr vnitra Denis Monastyrskyj.

Obchodní centrum Amstor v Kremenčuku se nachází v Chalameňukově ulici poblíž vlakového i autobusového nádraží. Podle webových stránek provozovatele bylo v době útoku v běžném provozu. Sloužilo pro přibližně 36 tisíc lidí žijících v okruhu dvou kilometrů. Jeho součástí byl supermarket s potravinami Silpo, obchod s domácími elektrospotřebiči Comfy, prodejce doplňků Kari, parfumerie Brocard, obchod s oblečením Columbia a lékárna.

Nákupní centrum Amstor v Kremenčuku na archivním snímku před tím, než bylo zničeno útokem ruskou raketou.

Foto: Amstor

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v první reakci řekl, že v nákupním centru bylo více než 1000 civilistů. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl. Raketový útok, po kterém středisko pohltily plameny a oblaka kouře, později odsoudil jako „ohavný“ teroristický čin. Na žádost Kyjeva se bude útokem na nákupní centrum v Kremenčuku zabývat na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN.

První náměstek stálého zástupce Ruska při OSN Dmitrij Poljanskij na Twitteru napsal, že v případě požáru nákupního centra existuje mnoho údajně nápadných nesrovnalostí, a tvrdí, že jde podobnou provokaci jako ve městě Buča.

Tvrzení o „ukrajinské provokaci” Moskva použila již několikrát, především v případě obvinění z masakrů a zvěrstev v městě Buča v Kyjevské oblasti, které ruští vojáci dobyli hned na počátku invaze.

Zdroj