Rusové v Buči vraždili civilisty, dokazují nové záběry. Moskva vinu stále popírá

3 měsíce starý 24

Nové záběry z bezpilotního letounu dokazují, že jsou ruští vojáci zodpovědní za zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča. Píše to stanice CNN, která videa z poloviny března dokumentující ruské jednotky a mrtvá těla ležící v ulicích získala a ověřila jejich autenticitu. Moskva opakovaně odmítá, že by její jednotky v Buči vraždily civilisty.

Na záběrech ze 13. března je vidět ruské vojenské vozidlo stojící na křižovatce. CNN identifikovala, že tři objekty na videu – jen kousek od vojenského vozidla – jsou stejná těla civilistů, která byla vidět na videu z 1. dubna a satelitních snímcích pořízených americkou společností Maxar Technologies 18. března.

Jiné záběry z dronu z 13. března ukazují další ruské vojenské vozidlo jedoucí stejnou ulicí směrem k tělům. Na videu z 12. března lze vidět několik ruských vojáků, kteří stojí okolo vojenského vozidla zaparkovaného před domem. Nedaleko od nich leží na ulici mrtví.

Záběry CNN poskytl člověk, kterého kvůli obavám o jeho bezpečnost stanice nebude jmenovat.

Ruské jednotky obsadily města a vesnice na severu Ukrajiny na začátku invaze ve snaze obklíčit Kyjev. Na přelomu března a dubna se z oblasti stáhly. Po jejich odchodu se začaly objevovat zprávy a výpovědi o hromadném vraždění, mučení a znásilňování tamních obyvatel během okupace.

Moskva trvá na tom, že záběry s mrtvými civilisty v Buči byly zinscenované nebo že vraždy nastaly až poté, co ruští vojáci z oblasti odešli.

Zdroj