Rusové zpozorněli. Ukrajina už má k dispozici raketové systémy NASAMS

4 měsíce starý 49

Protiletadlový systém NASAMS ve španělských službách | FOTO: Par Outisnn, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov oznámil, že na Ukrajinu již dorazily první raketové komplexy NASAMS a spolu s nimi i systémy Aspide. Ukrajinci tak dostávají do boje proti ruskému agresorovi významnou pomoc v podobě zbraně, která chrání i americký Bílý dům.

„Podívejte, kdo přijel! Na Ukrajinu dorazily NASAMS a protiletadlové raketové komplexy Aspide,“ napsal na svůj twitterový účet ministr Reznikov, podle kterého budou od této chvíle ukrajinské protivzdušné síly výrazně posíleny a budou „pokračovat v sestřelování nepřátelských cílů, které na Ukrajinu útočí.“ Zároveň poděkoval partnerům, kteří tyto systémy dodali – Norsku, Španělsku a USA.

Look who’s here!
NASAMS and Aspide air defence systems arrived in Ukraine!
These weapons will significantly strengthen #UAarmy and will make our skies safer.
We will continue to shoot down the enemy targets attacking us.
Thank you to our partners: Norway, Spain and the US. pic.twitter.com/ozP4eXhgOg

— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) November 7, 2022

NASAMS, neboli Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, je protiletadlový raketový systém středního doletu, který od roku 1994 vyrábí Norsko a Spojené státy americké.

Jedna baterie obvykle obsahuje tři jednotky, které lze spojit do jedné informační sítě. Baterii tedy tvoří devět odpalovacích zařízení, každé se šesti raketami, tři radarové stanice AN/TPQ-64, tři body řízení palby, z nichž jeden je velitelským stanovištěm celé baterie, takže přijímá úkol z nadřízeného velitelství a převádí je dále na celou baterii.

Jednotlivá odpalovací zařízení mohou být rozptýlena ve značné vzdálenosti, až 25 kilometrů, od velitelského řízení palby či radarů, takže případné pokusy nepřítele zničit celý komplex jsou nemožné.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM varuje před množstvím antiliberálních voličů

číst článek »

Všech 54 raket jedné baterie NASAMS může být odpáleno na různé cíle během pouhých 12 sekund. Dokážou tak účinně ochránit různé objekty před letadly, vrtulníky i řízenými střelami.

Hlavní bojovou zbraní systému NASAMS jsou řízené střely typu AIM-120 AMRAAM a AMRAAM ER, které mají aktivní radarové navádění, za AIM-9 Sidewinder Block II s infračerveným naváděcím systémem. Maximální dostřel je 50 kilometrů a maximální výška pro útok je 25 kilometrů. Raketa dokáže letět rychlostí až 4900 km/hod. Jedna baterie vyjde přibližně na 65 milionů dolarů.

Protiletadlový systém Aspide, který Ukrajině poskytlo Španělsko, je italského původu a jde o komplet krátkého a středního dosahu. Samotná střela, kterou systém používá, má svůj konstrukční předobraz v americké řízené střele AIM-7E Sparrow. Dosahuje rychlosti až 2,5 násobku rychlosti zvuku a její dolet je až 25 km. Tříštivá hlavice střely váží 32 kg, celá střela má hmotnost 220 kg.

Zdroj