Ruští agenti neztratili o Česko zájem, budou se snažit pracovat, jak nejlépe to půjde, říká analytik Pojar

4 měsíce starý 108

Bezpečnostní informační služba (BIS) uvedla. že Rusové nejsou v tuto chvíli schopni vést na našem území žádné zásadní zpravodajské operace. Po vyhoštění řady diplomatů v důsledku kauzy Vrbětice totiž nemají dostatek lidí pro činnost pod tradičním krytím. Za aktuálně nejzávažnější riziko označil šéf BIS Michal Koudelka dezinformace.

Praha 19:15 12. dubna 2022

Ruská ambasáda | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Před příliš úzkým viděním ale v tomto směru varuje v Českém rozhlase Plus bezpečnostní analytik z CEVRO Institutu a premiérův poradce Tomáš Pojar.

Česku teď v souvislosti s Ruskou invazí na Ukrajinu nehrozí významné nebezpečí, shodli se šéfové zpravodajských služeb. Znamená to, že nemáme důvod k obavám? Ptá se Šárka Fenyková

„Dezinformace jsou určitě důležitým rizikem, ale osobně bych se neupínal jen na ně. Snažil bych se vidět ten svět v celé šíři, abychom potom nebyli překvapeni. Je to důležitá část, ale není rozhodně jediná,“ říká Pojar.

Odborník na bezpečnost Milan Mikulecký přiznává, že velkým zklamáním je pro něj v tomto ohledu chování takzvaného Big Techu – skupiny internetových gigantů, jako je Google, Instagram nebo Facebook.

„Twitter, který byl ze dne na den schopen zlikvidovat účet amerického prezidenta, i přes všechny excesy demokratického, nezrušil profily Rusům, ruskému ministerstvu zahraničních věcí a ruským ambasádám, které dál produkují své lži,“ upozorňuje.

Ukrajina nesmí padnout

Pojar připomíná, že ačkoliv byli v tuzemsku Rusové pro operace pod diplomatickým krytím výrazně omezeni, Rusko tím neztratilo o Českou republiku a střední Evropu zájem:

„Budou se snažit pracovat, jak nejlépe to z jejich pohledu půjde. A to ať v kyberprostoru, tak i přímo na území.“

Nejdůležitější podle poradce premiéra Petra Fialy (ODS) je, aby Ukrajina nepadla. Aby se Ruská říše nerozšířila na slovenské hranice, protože potom bychom už byli skutečně další na řadě my.“

Bojují Ukrajinci i tradičními zbraněmi? A jak se se sociálními médii proměnila propaganda? Poslechněte si celé Téma dne Šárky Fenykové.

Šárka Fenyková, marz

Zdroj