Ruští hackeři se nabourali do sítí maďarské vlády. O útoku věděla, tvrdí tamní opozice

4 měsíce starý 114

Hackerský útok měl proběhnout už v druhé polovině roku 2021. Jeho cílem bylo prý tamější ministerstvo zahraničí. Maďarské úřady o takových operacích údajně dlouho vědí, protože Rusko na vládní počítačové systémy cíleně a promyšleně útočí už nejméně deset let. Maďarská diplomacie tak může být pro Moskvu jako „otevřená kniha“.

Podle webu Direkt36 si Orbánova vláda veřejně v Moskvě kvůli těmto útokům ani nestěžovala. Hackeři přitom měli získat i přístup do šifrovaného kanálu, kterým ministerstvo přijímá důvěrné materiály EU a NATO.

Tamní ministerstvo zahraničí v reakci na podezření uvedlo, že se „lživými kampaněmi nezabývá“. Koalice maďarských opozičních stran však tvrdí, že šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó o útocích věděl už v prosinci. Tehdy od svého ruského protějšku, Sergeje Lavrova, přebíral ocenění Řád přátelství. Ruské útoky měly pokračovat i v lednu.

Opozice je přesvědčena, že se Szijjártó zachoval jako vlastizrádce a že by měl z ministerské funkce okamžitě odstoupit. Vnitropolitická situace v Maďarsku se vyhrocuje i kvůli blížícím se parlamentním volbám, které proběhnou tuto neděli. Orbánův Fidesz si podle aktuálních průzkumů udržuje jen těsný náskok před sjednocenou opozicí.

Zdroj