Ruští okupanti zatkli starostu Chersonu Ihora Kolyčajeva

5 měsíce starý 73

Starosta Chersonu Ihor Kolychajev | FOTO: Vadim Chuprina, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Ruské bezpečnostní složky zatkly starostu ukrajinského města Cherson Ihora Kolychajeva. Informovala o tom jeho poradkyně, podle níž zadržení souvisí s neochotou šéfa jihoukrajinského města spolupracovat s ruskými okupanty.

„Dnes ráno přijel starosta Chersonu Ihor Kolychajev do jednoho z komunálních úřadů, kde pracovali zbývající zaměstnanci radnice. Jakmile vystoupil z auta, okamžitě ho zadrželi ozbrojení příslušníci Rosgvardije a pravděpodobně i FSB,“ uvedla poradkyně starosty Halyna Ljaševská.

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

Národní garda Ruské federace, zvaná Rosgvardija, má za úkol bojovat proti terorismu, v praxi slouží k potlačování nepokojů či jakéhokoliv odporu vůči režimu prezidenta Vladimira Putina. Její jednotky působí také na Ukrajině. FSB je ruská tajná služba.

Rusové podle Ljaševské prohledali Kolychajevovi kancelář, zabavili pevné disky z počítačů a poté starostu odvezli v autobusu s nápisem Z. „Jsem si jistá, že Kolychajevovo zatčení souvisí s tím, že odmítl spolupracovat s okupačními úřady,“ dodala poradkyně.

Podle ní Kolychajev před několika dny obdržel dopis od „nově jmenovaného“ starosty, který ho pozval k jednání o budoucí „organizaci spolupráce“. Za odmítnutí schůzky mu podle ní pohrozil zatčením. Kolychajev na setkání nepřišel, dodala Ljaševská.

Cherson je po Mariupolu největším ukrajinským městem, které ruská armáda dobyla od začátku invaze. Kyjev dříve varoval, že se Moskva pokusí zorganizovat v Chersonské oblasti referendum o vzniku nové odštěpenecké republiky po vzoru dvou proruských separatistických útvarů na východě země – Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Ruská okupační správa se v oblasti potýká s partyzánským hnutím, které cílí zejména na kolaboranty s ruskou mocí. Současně ukrajinská armáda při své jižní ofenzívě svádí boje jen několik kilometrů od města.

Zdroj