Ruští vojáci opouštějí Černobyl. Někteří z nich o havárii vůbec nevěděli

4 měsíce starý 39

Ruští vojáci se černobylské elektrárny zmocnili hned první den invaze.

„Černobyl je (oblastí), kde dochází k přesunu části jednotek - opouštějí areál ektrárny a přesouvají se do Běloruska," cituje AFP nejmenovaného představitele Pentagonu.

„Myslíme si, že odcházejí, ale nemohu vám říci, jestli jsou všichni pryč,” dodal.

Russian troops are now leaving Chernobyl for Belarus

Looks like Belarus is serving as a logistical hub for large numbers of Russian forces as they prepare to strike eastern Ukraine

Russia will likely string Ukraine along with diplomacy until this redeployment is complete

— Samuel Ramani (@SamRamani2) March 30, 2022

Podle experta na mezinárodní vztahy Samuela Ramaniho z Oxfordské univerzity se ruská armáda připravuje na zintenzivnění útoku na východě Ukrajiny. „Rusko bude pravděpodobně Ukrajinu tahat za nos pomocí diplomacie, dokud nebude tento přesun dokončen,” napsal na Twitteru.

Stejný názor vyslovil v úterý šéf americké diplomacie Antony Blinken, který řekl, že nevidí žádné známky toho, že by Rusko bralo diplomatická jednání vážně. Reagoval tak na slova ruských vyjednavačů, kteří po rozhovorech v Turecku oznámili, že omezí útoky na Kyjev a Černihiv. Tento závazek však ruská armáda porušuje.

Ruští vojáci příběh Černobylu neznali

Zatímco byla elektrárna okupovaná ruskými jednotkami, ukrajinští pracovníci zůstali a dohlíželi na dodržování bezpečnostních protokolů. Kolik jich tam nyní je, není jasné, ale k 7. březnu to bylo okolo dvou stovek.

Dva z těchto zaměstnanců byli podle agentury Reuters údajně svědky případů zbrklého a nebezpečného chování Rusů, přičemž jeden označil jejich chování vyloženě za „sebevražedné”. Někteří vojáci tamním pracovníků přiznali, že o havárii, ke které na místě došlo, nikdy neslyšeli.

„Když jsme se jich ptali, zda vědí o katastrofě v roce 1986, o výbuchu čtvrtého bloku (černobylské elektrárny), neměli ani ponětí. Neměli ani ponětí, v jakém zařízení se nacházejí," řekl agentuře Reuters jeden z pracovníků.

Zdroj