Ruští vojáci pronikli do vsi Robotyne na jihovýchodě Ukrajiny, tvrdí Moskva

před 2 měsíce 26

foto Ilustrační foto - Ruský voják se svojí výbavou po výcviku v Doněcku 31. ledna 2023.

Moskva - Ruské jednotky pronikly do vsi Robotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, kde se uchytily, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Není jasné, zda se ukrajinští vojáci z obce úplně stáhli, poznamenala agentura Reuters.

Ruské ministerstvo tvrdilo, že do obce vstoupily útočné skupiny motostřeleckého pluku podporované bojovými vozidly pěchoty a tanky poté, co se podařilo vyčistit cestu minovým polem a zaskočit nepřítele.

Zprávy o bojích o Robotyne přicházely i v předchozích dnech, ukrajinské velení ale uvádělo, že se obráncům daří útoky odrážet.

Osvobození Robotyne loni v srpnu se považovalo za největší úspěch ukrajinské loňské ofenzivy.

Ruské útoky na této části fronty začaly hned poté, co ruská armáda dobyla město Avdijivka, ležící asi 150 kilometrů na severovýchod od Robotyne. Stalo se tak po čtyřech měsících opakovaných útoků.R usové tvrdí, že po Avdijivce dobyli na tomto úseku fronty v Doněcké oblasti také vsi Poběda u Marjinky a Lastočkyne ležící asi dva kilometry západně od Avdijivky.

Ukrajinští vojáci podle armádního mluvčího opustili Lastočkyne a zaujali pozice na linii Orlivka-Toneňke-Berdyči, aby zastavili další ruský postup na západ. Ukrajinské jednotky se také stáhly z menších obcí Severne a Stepove, uvedl Dmytro Lychovij, mluvčí ukrajinského uskupení Tavrija, které bojuje proti ruským silám na tomto úseku fronty.

Přečtěte celý článek