Ruští vojáci si počínají statečně, chytře a efektivně, prohlásil Putin. Zemi podle něj nelze izolovat

5 měsíce starý 177

Střet s „protiruskými silami“ na Ukrajině byl nevyhnutelný a byl jen otázkou času, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS při návštěvě kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Putin zároveň podle agentury ocenil, že během „speciální vojenské operace“, což je kremelský termín pro současnou invazi, si ruské ozbrojené síly počínají statečně, chytře, efektivně a dosahují výsledků při využití nejmodernějších zbraní.

Moskva 11:46 12. dubna 2022

Vladimir Putin u dlouhého bílého stolu | Foto: Sputnik/Mikhail Klimentyev/Kremlin | Zdroj: Reuters

Rusko se podle šéfa Kremlu nehodlá izolovat od zbytku světa.  „Tak obrovskou zemi, jako je Rusko, nelze izolovat,“ prohlásil.

Buča není a nebude výjimkou. Tohle dělalo Rusko už dřív a plánovalo to i teď, píše expert Watling

Číst článek

„Ukrajinu začali přeměňovat v protiruské nástupiště, začali tak pěstovat již dávno se vyskytující výhonky nacionalismu a neonacismu. Speciálně tam pěstovali růst neonacismu. Střet Ruska s těmito silami byl nevyhnutelný, jen vybrali čas útoku,“ citovala Putina agentura TASS.

Rusko podle prezidenta dosáhne svých cílů na Ukrajině. „Tak tomu bude, o tom není žádných pochyb,“ řekl.

„Tyto cíle jsou naprosto pochopitelné a ušlechtilé. Hlavním cílem je pomoci lidem v Donbasu, lidu Donbasu, který jsme uznali. Byli jsme donuceni to udělat, protože kyjevské úřady, povzbuzované Západem, odmítly plnit minské dohody, jejichž cílem bylo mírové řešení problémů Donbasu,“ dodal.

48 dnů války

Po uhlí přijdou sankce na ruskou ropu. Měli bychom razantně přitvrdit, připouští eurokomisařka Jourová

Číst článek

Ruský útok proti Ukrajině začal na Putinův rozkaz 24. února. Jakkoli ruský prezident odůvodnil invazi potřebou „demilitarizovat“ a „denacifikovat“ sousední zemi, zahraniční média upozorňují, že krajně pravicové síly sehrávají v ukrajinské politice marginální roli.

Ruské síly se ve válce proti Ukrajině, která v úterý pokračuje 48. dnem, dosud nemohou pochlubit výraznějším úspěchem, snad s výjimkou dobytí Chersonské oblasti, přiléhající k anektovanému Krymu. Válka si podle odhadů vyžádala desítky tisíc mrtvých a zraněných.

Putin se v úterý na kosmodromu Vostočnyj podle TASS sešel se svým nejbližším spojencem, běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, který k ruské invazi na Ukrajinu poskytl území své země. Bělorusko tak postihly rozsáhlé západní sankce, podobně jako Rusko.

ČTK

Zdroj