Růstu daní se nevyhneme, míní experti. Nastínili také strop drahoty a jak bude klesat

5 měsíce starý 30

„Růst na hranici inflace kolem 18 procent jsem spíše očekával. S ekonomy jsme predikovali 17,8 procenta, což není tak daleko od finálního čísla. Ačkoliv na globálních trzích polevilo napětí, inflace se v domácnostech propíše se zpožděním. Tento efekt ještě nějakou dobu uvidíme, nehledě na cenové stropy energií, které představila vláda. Energie i v dalších měsících budou tahounem inflace,“ vzkázal Bureš.

Na dotaz, jak Česku pomůže vládní opatření ve formě energetického balíčku, odpověděl opatrně. „Do jisté míry to pomůže. Zásadně situaci ovlivní zastropování cen elektřiny a plynu v roce 2023, zabrání růstu energií pro domácnosti a malé či střední podniky. Jedná se o omezení nejistoty do budoucna,“ pokračoval. Zároveň představil i svou predikci růstu inflace.

Daně se nakonec budou zvyšovat

„Vrchol se bude koncem roku pohybovat kolem 19,5 procenta, následně inflace půjde dolů. Víc než vrchol inflace, který se může pohybovat mezi 19,5 a 20,5 procenta, je zásadní, jak rychle půjde inflace dolů. Zde jsem skeptik. Pokles z 20 procent na jednocifernou úroveň bude složitý. Než se dostaneme k dvouprocentnímu cíli, tak to může ještě dlouho trvat,“ vzkázal.

Hostem pořadu byla také Matesová, která uvedla, že energetický balíček sice trochu pomůže, ale Česko si ve výsledku pouze odkládá provinění zvýšených cen. „Tedy, abychom velkou ránu nepocítili naráz, ale v čase. Prodlužujeme si dobu, kdy budeme mít hlouběji do kapsy. Časem dojde na to, že bude nutné zvyšovat daně. Sice si velký náklad odkládáme v čase, ale neujdeme mu,“ uzavřela.

Budou firmy bojkotovat daň z mimořádného zisku? A jak by měl stát naložit s vysokými cenami potravin? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

Zdroj