Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

4 měsíce starý 138

Podle místních rybářů jedním slovem pohroma. Od rána objížděli břehy řeky Labe ve Štětí na Litoměřicku a sváželi další a další hromady otrávených ryb. Jiří Janda byl ten, který si všiml, že na řece něco není v pořádku a zavolal hospodáře.

„Ryby měly spálený bělmo, to znamená louh a ty, co ještě hýbaly, tak jim šla (od úst, pozn. red.) pěna,“ popsal mluvčí rybářů Jan Skalský. Podle současných informací došlo k úniku louhu z papíren ve Štětí, bohužel v tomto místě, kde vytékají odpadní vody z papíren se zimě zdržuje velké množství ryb, protože zde zimují.

Vyjádření papíren se redakce CNN Prima NEWS v neděli získat nepodařilo, telefon nikdo nezvedal. „Už v průběhu soboty jsme odebrali vzorky, které budeme dávat v pondělí k rozborům do laboratoře, původcem té kontaminace pravděpodobně jsou Papírny Štětí,“ sdělil mluvčí České inspekce životního prostředí Jiří Ovečka.

Policie případ vyšetřuje jako podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Výsledky vzorků ryb i vody mají být v nejbližších dnech.

Zdroj