Rychlíková: „Show“ pro Ukrajinu byla mimo, silné kafe. Nic o tom nevíte, opáčila Witowská

před 3 měsíce 35

„Některé způsoby, jakými se připomínaly hrůzy války na Ukrajině, mi připadají úplně mimo. Třeba ta politizace. Dělat na akci superstar z Jany Černochové, nechat ji podepisovat trička se stíhačkami, to je v kontextu dlouhodobého chování této vládní političky fakt silné kafe. Vůbec se pak nedokážu ztotožnit s tím, jak si válku připomínáme, včetně toho, že je to jako nějaká show – vystoupení Pokáče??? A samozřejmě to, že vládní politici jsou jako nějaké hvězdy, přitom… No nic. Moderaci dvou top novinářů nechám bez komentáře,“ napsala Rychlíková na Instagramu v reakci na koncert na podporu Ukrajiny u příležitosti sobotního druhého výročí ruské invaze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česká iniciativa nákupu munice pro Kyjev slaví úspěch. Nizozemsko přidá 100 milionů eur

Akci nazvanou jako Koncert pro všechny slušný lidi pořádal Nadační fond Ukrajina, který provozuje sbírku Dárek pro Putina. Ve Foru Karlín vystoupily skupiny Chinaski, Pokáč nebo Kašpárek v rohlíku či ukrajinská skupina Love ‘n Joy. Událostí provázeli novináři Jindřich Šídlo a Světlana Witowská. Ta se proti slovům své kolegyně ohradila.

„Koncertem jsme děkovali všem, kdo pomáhají napadené zemi. Kdo přišel a koupil si tričko nebo zahrál bez nároku na honorář, přispěl na lékárničky, které na frontě zachraňují životy. Kritizovat umí každý, něco dělat jen někdo,“ napsala Witowská na sociální síti X. „Tak tak, plivat a nadávat umí každý, ale zorganizovat akci na podporu Ukrajiny, jako Dárek pro Putina, a dostat tam tolik důležitých lidí, to už jen tak někdo ne,“ přidal se v komentáři místopředseda organizace Team 4 Ukraine Jan Heřmánek.

Kádrování a papalášství

Příspěvek Witowské vyvolal v komentářích bouřlivé reakce, stejně tak jako hádku mezi oběma novinářkami. „K tomu, že jen kritizuji. Já vás taky nevídala na hlavním nádraží. A nevím, kolik rodin jste ubytovala. Ale nic z toho nevyvozuji. Protože tohle je úplně kádrující a papalášský argument, který je pod mou úroveň,“ spustila Rychlíková. Moderátorka z portálu Aktuálně.cz odpověděla s tím, že na nádraží po rozpoutání krvavého konfliktu Ruskem pomáhala, ale nemá potřebu to zveřejňovat. „Měli jsme doma dvě rodiny, se čtyřmi dětmi, postarali jsme se o ně. Dnes je jedna z nich plně začleněná a funguje,“ doplnila.

Novinářka se podle Witowské „pustila do akce, o které zřejmě neví nic“. Bývalá redaktorka portálu A2larm to označila za dezinterpretaci. „Já se nepustila do akce, já jsem se kriticky zamyslela nad jedním jejím aspektem,“ napsala Rychlíková. „Smiřte se s tím, že ne každý si myslí to, co vy, a přestaňte za to lidi kádrovat,“ pokračovala později ve sporu. Podle Witowské svými slovy shodila práci a odhodlání spousty lidí.

Apolena Rychlíková příspěvek Witowské zároveň přesdílela na svém profilu na sociální síti X. „Napsala jsem tuhle jemnou kritiku toho, jak na mě působil koncert pro Ukrajinu. Zmiňuju tam pro mě problematický aspekt – dělání superstar z politiků, kteří jsou jinak problematičtí. Člověka zamrzí, že to ani novinářka, která by měla mít kritické myšlení, nepochopí. Dnes jsem tedy za proruskou štěnici, nebo co všechno, řeší se, kde jsem byla já a proč ne na tom koncertě. A co vůbec dělám pro Ukrajinu, když jen ‚kritizuji‘ a ‚plivu‘. Ale z reakcí na Instagramu je mi celkem jasné, kolik lidí některé momenty toho koncertu vnímalo úplně stejně,“ napsala s tím, že „není na druhé straně“ a situaci akorát nevnímá tak černobíle.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stačí jediná chyba Rusů a přijde tvrdý trest. CNN ukázala, jak funguje tajná zbraň Ukrajinců

Přečtěte celý článek