Rychnovský zámek má jako první historický soukromý objekt digitální rekonstrukci

6 měsíce starý 23

foto Zámecký kostel Nejsvětější Trojice, 10. května 2023, Rychnov nad Kněžnou.

Rychnov nad Kněžnou - Kolowratský zámek v Rychnově nad Kněžnou je prvním historickým soukromým objektem v České republice, který si lze prohlédnout prostřednictvím moderní digitální rekonstrukce. Vznikla díky technologiím, jako je 3D skenování. Návštěvníci si mohou tímto způsobem prohlédnout nejen současný stav, ale také zaniklé objekty zámeckého areálu v 3D provedení. Novináře o tom dnes informovali zástupci zámku. Podle nich jde o příležitost, jak návštěvníkům nabídnout pohled do baroka, renesance i současnosti.

"Zpracování 3D modelů ukazuje historii pohledem našich předků. Vrací se do doby, kdy na místě současného zámku stával hrad a postupně mohou uživatelé aplikace vidět například dnes už zapomenutou piaristickou kolej nebo spojovací krček nad Kolowratskou ulicí, mezi zámkem a jízdárnou," řekl majitel zámku Jan Kolowrat Krakowský.

Návštěvníci si mohou prohlédnout 3D modely v kiosku, který funguje na nejnovější verzi Unreal engine. K vidění jsou také zaniklé stavby, jako je třeba neexistující piaristická kolej z 18. století. Společnost More.is.More ve spolupráci s historiky vytvořila například také 3D rekonstrukci barokní podoby kostela a zámku nebo 3D uměleckou interpretaci renesanční podoby kostela, uvedli zástupci zámku.

Kromě 3D modelů jsou k dispozici také videa, která obsahují digitální záběry. "Díky digitalizaci zanecháváme budoucím generacím záznam současnosti v takovém detailu a rozlišení, který nemá v historii obdoby," uvedl technologický ředitel společnosti More.is.More George Pinkava.

Rozsáhlý rychnovský zámek je dominantou města a je sídlem rodu Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou. V zámku sídlí krajské Muzeum a galerie Orlických hor, většina zámku je v návštěvnické sezoně přístupná.

Rodový majetek kromě rychnovského zámku tvoří lesní a rybniční hospodářství. Celková rozloha kolowratského hospodářství je více než 6000 hektarů, z toho lesy mají rozlohu téměř 5400 hektarů, a to zejména v Orlických horách a podhůří. Kolowratské rybniční hospodářství má celkovou rozlohu více než 330 hektarů vodních ploch. "Na území okresů Rychnov nad Kněžnou, Náchod a Trutnov to je více než 30 rybníků," řekl ČTK správce kolowratského majetku Martin Fojt.

Zdroj