S covidem-19 se v Česku potýká 156 tisíc lidí, dosud nejvíce. PES se o bod zhoršil

1 měsíc starý 18

Od březnového začátku epidemie odhalily testy v Česku 823 tisíc pozitivních případů koronaviru. Laboratoře od března dosud zpracovaly přes čtyři miliony PCR testů, konkrétně 4,04 milionu. V pátek jich bylo 37 149. Vedle toho laboratoře vyhodnotily v pátek i bezmála šestadvacet tisíc antigenních testů, kterých tak od listopadu provedly přes milion.

Do statistiky v pátek přibylo osmaosmdesát zemřelých s potvrzeným covidem-19, v předchozí dny to bylo kolem sto padesáti obětí.

Epidemie v tomto týdnu sílila, v úterý a ve středu laboratoře zaznamenaly rekordní nárůsty nových případů, přesáhly sedmnáct tisíc denně.

Po třech dnech se o jeden bod zhoršil index PES, nyní je na sedmaosmdesáti bodech. Může za to mírný nárůst reprodukčního čísla, které se zvýšilo z 1,11 na 1,2. Vedle toho mírně vzrostl také průměr nakažených na sto tisíc obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak nižší byl podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. V pátek jich bylo 53,4 procenta, o den dřív téměř 54 procent.

Vzhledem k aktuální situaci vláda zatím neuvažuje podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o zmírnění protiepidemických opatření. Jeho náměstek Vladimír Černý v pátek uvedl, že kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem-19, jsou téměř vyčerpané a možnosti jejich zvýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu.

Každý den se teď v Česku objeví kolem tří tisíc lidí starších 65 let nově nakažených koronavirem. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc. Lidé nad 65 let mají podle Duška riziko až dvaatřicet procent, že budou mít těžký průběh covidu-19 a budou potřebovat hospitalizaci.

Zlepšení očekává Dušek po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření platná od 27. prosince. V nemocnicích se situace podle něj bude stabilizovat nejdříve 15. ledna.

Zdroj