S miminkem měla třást tak silně, až mu způsobila krvácení do mozku. Vinu matka odmítá

3 měsíce starý 18

Vše mělo podle žalobce začít v srpnu před dvěma lety. Tehdy se 19letá žena starala o své dvě malé děti. Roční dceru a čtyřměsíčního syna, který se mladé ženě narodil předčasně. V době porodu měl jen kolem 1,5 kg. Vyžadoval proto speciální přístup. Na to ale žena podle obžaloby nejspíš zapomněla ve chvíli, kdy její syn začal plakat a nebyl k utišení.

„Nejméně ve dvou případech uchopila nezletilého poškozeného v podpaží, aniž by mu fixovala hlavičku a s cílem jej zklidnit a utišit, dítětem opakovaně třásla směrem od sebe k sobě,“ stálo v obžalobě.

Chlapeček nakonec skončil s krvácením do mozku v nemocnici, kde neurochirurgové bojovali o jeho život. Naštěstí se jim ho podařilo zachránit a chlapeček po dvou měsících v nemocnici skončil v péči své pratety. O matku se začala zajímat sociálka.

Podle obžaloby vyšlo na povrch, že nebyla zrovna příkladnou matkou ani pro svou starší dceru. „Nedbala o jejich hygienu, zajištění čistého ošacení, nedostavovala se s dětmi na plánovaná vyšetření u pediatra včetně povinného očkování, nezletilé neposkytovala pravidelnou, hodnotnou, výživnou a věku odpovídající stravu,“ nastínila žalobkyně.

Matce hrozí až 12 let vězení

I dcera nakonec skončila v péči pěstounů a její matka u soudu. „Obžalované jsou kladeny za vinu celkem dva skutky. V prvém případě, že v podstatě způsobila těžkou újmu na zdraví dítěti mladšímu 15 let. Ve druhém případě, že nevyvíjela dostatečnou péči o své dvě nezletilé děti,“ uvedla státní zástupkyně Simona Konopáčová.

Obžalovaná v pondělí u soudu odmítla vypovídat. Ještě předtím ale řekla, že se cítí nevinná. „Cítím se být nevinná, takže nebudu vypovídat,“ řekla. Více k případu odmítl sdělit i její právník. Soudce pondělní jednání odročil. V příštích dnech ho čeká výslech svědků. Ženě v případě uznání viny hrozí až 12 let za mřížemi.

Zdroj