S náklaďákem do centra Brna nově jen za peníze. Město chce omezit ničení vozovky

2 měsíce starý 11

S náklaďákem do centra Brna nově jen za peníze. Město chce omezit ničení vozovky

Cílem zpoplatnění je regulace nadměrných vozidel. Magistrát nyní eviduje asi 200 vydaných dlouhodobých vjezdových oprávnění. "Typicky jde o auta městských firem, která zajišťují například svoz odpadů nebo zásobování větších provozů. K nim se přidávají další krátkodobá na zajištění staveb.

Zpoplatněním vjezdu chceme omezit jejich pohyb tak, aby nedocházelo zbytečně k dalšímu poškozování už tak špatného stavu vozovky. Pro získání povolení k vjezdu do centra bude nadále nutné prokázat důvod vjezdu a doložit potřebné doklady," sdělil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl (ODS).

Poplatek za oprávnění, které se vztahuje vždy ke konkrétní registrační značce a vozidlu, je odstupňován podle hmotnosti vozidla a délky platnosti oprávnění. "Vozidla 3,5 až 7,5 tuny zaplatí 3000 korun za měsíční, 18 tisíc korun za půlroční a 36 tisíc korun za roční oprávnění. Auta s hmotností 7,5 až 17 tun vyjde měsíční oprávnění na 6000 korun, půlroční na 36 tisíc korun a roční na 73 000 korun. U vozidel nad 17 tun lze koupit jen roční oprávnění za 73 tisíc korun," popsala Dudková.

Oprávnění bude platit vždy pro schválenou trasu, ke kontrole poslouží kamery. Peníze za oprávnění či případné pokuty půjdou do Fondu mobility. Odbor dopravy nyní musí posoudit rizika, udělat seznam případných výjimek či vytvořit vyhlášku.

Zdroj