S negativním testem by mohlo za kulturou či do hotelu víc lidí

1 měsíc starý 11

Návrh je součástí připomínkované úpravy tabulky opatření v protiepidemickém systému PES. „Finální verze nové matice se připomínkuje, jednání bude pokračovat i další týden," řekl Blatný.

Podle deníku Mladá fronta (MfD) se zvažuje také možnost sportovat ve dvou lidech uvnitř, otevření více obchodů, muzeí nebo zoo, ale také zpřísnění zákazu nočního vycházení.

Cílem je podle ministra nastavit základní podmínky, jak by se věci mohly uskutečňovat bez povinného testu. „Ale bude tam dána možnost, aby provozovatel, pakliže splní kritéria, do kterých může patřit například to, že všichni, kteří tam přijdou, mají negativní test, bude moci navýšit kapacitu akce," uvedl.

Stačit by měl i antigenní test, který je možné opakovat jednou za pět dní. Provádí se na současných asi 190 odběrových místech a v ordinacích několika stovek lékařů, kteří se do testování zapojili.

S negativním testem by podle Blatného mohlo být umožněné už ve vyšším stupni rizika v systému PES také ubytování v hotelích. „Stát stanoví jasně pravidla, za kterých je to možné, ale umožní subjektům, aby za splnění určitých kritérií rozhodly jinak. My budeme dohlížet na to, aby toto rozhodnutí nevedlo ke zvýšení bezpečnostního rizika," dodal Blatný.

Současná opatření odpovídající pátému stupni rizika v protiepidemickém systému prodloužila ve čtvrtek vláda do 22. ledna. Uzavřené jsou v něm například školy pro většinu žáků a studentů, vnitřní sportoviště, hotely, restaurace a většina obchodů.

Ve čtvrtém stupni by se mohly pro negativně testované lidi otevřít restaurace, hotely, muzea, zoologické zahrady nebo sjezdovky. Naopak přísnější by byl noční zákaz vycházení, proti současných 23:00 by začínal o hodinu dříve. Provoz restaurací by byl omezen počtem lidí na plochu. I ve třetím stupni by mohla fungovat jen třetina kapacity.

Nový návrh počítá podle opozice, které ho ministr představil na čtvrtečním jednání, také s tím, že ve dvou nejnižších stupních nebudou opatření vyžadovat nouzový stav. O přiřazení do stupně opatření by se rozhodovalo nejen podle systému PES, ale také podle naplnění nemocnic.

Zdroj