S Putinem bychom mluvit neměli, shodli se Jourová, Niedermayer a Vondra

5 měsíce starý 109

 EU zavádí další balík sankcí

video

Události, komentáře: EU zavádí další balík sankcí

Zdroj: ČT24

Podle Jourové neplatí diplomatické pravidlo, že i ve vypjatých situacích spolu musí strany konfliktu mluvit. „Putin má na rukou krev nevinných lidí, dětí a žen. To, co na Ukrajině rozpoutal, je strašné,“ řekla. Dodala, že výsledek jednání, o kterém Nehammer prohlásil, že z něj „nemá optimistický dojem“ nikoho nepřekvapil. 

Také podle Niedermayera je izolace Putina nezbytná. Zmínil, že tématem setkání rakouského kancléře a ruského prezidenta mohlo být něco, o čem veřejnost neví. „Návštěva mohla dávat smysl pouze tehdy, pokud by šlo o něco, co by chtěli Ukrajinci,“ míní s tím, že právě oni by měli mít v této souvislosti hlavní slovo. „Ale vůbec si nedovedu představit, jaký plán by tam měl být,“ dodal. Rakousko podle něj tomto konfliktu nemůže být neutrální. „Doufám, že je zcela pevně na straně spojenců a nepochybuji o tom,“ řekl. 

S tím souhlasí i Vondra, který v souvislosti s rakouskou snahou připomněl rok 1968, kdy Rakousko otevřelo Československu hranici. „Dnešní návštěva kancléře je přesně v tom duchu rakouských snah, ale jsem k tomu skeptický a nemyslím si, že je čas s Putinem jednat,“ řekl Vondra s tím, že vše proběhlo takřka bez přípravy a bylo jasné, jak to dopadne.

Bezprecedentní sankce

Evropská unie v pátek schválila pátý balík protiruských sankcí, které výrazně omezí lodní a silniční nákladní dopravu z Ruska. Poslanci se shodli, že jsou bezprecedentní. „Nepamatuji si takhle tvrdé sankce,“ prohlásil Vondra s tím, že je vidět velký rozdíl oproti období po anexi Krymu. „Není to jen nějaké mravní alibi. (…) Teď to Putina skutečně bolí,“ prohlásil a dodal, že stále ale vidí nedostatky.

„Největší atomovka aplikována nebyla,“ poznamenal v souvislosti s činností jedné ze tří největších bank – Gazprom bank, která nebyla odstavena, jelikož přijímá platby za plyn.

Jourová v této souvislosti zdůraznila, že není snadné spustit ani jeden z balíků sankcí. „Musíme brát v úvahu zpětný ráz. Nemá smysl dát sankce, které budou bolet víc Evropu než Rusko,“ poznamenala s tím, že s každým dalším balíkem se Kreml dostává do stále větších ekonomických problémů a izolace.

Niedermayer poznamenal, že žádná ekonomická sankce není schopná zastavit tanky a poslat vojáky zpět, ale tlak je enormní. „Země se vrací o desítky let zpět, akorát to teď lidem ještě nedochází,“ uvedl a dodal, že Rusko je v nejhorší situaci za posledních třicet let. „Části ruských politiků dochází dech a uvědomují si, kam tu zemi dostali,“ míní. 

Poslanci debatovali rovněž o posílení východního křídla NATO. Vondra zdůraznil, že Česko je podobně jako Polsko, Slovensko a Rumunsko či Baltské státy frontovou zemí. Nyní je podle něj unikátní chvíle dotáhnout vojenskou přítomnost spojenců do konce a významně přispět k posílení východního křídla. S tím souhlasí i Jourová. „Jsme nárazníkovou zónou a musíme udělat maximum pro posílení obranyschopnosti země,“ uzavřela.

Zdroj